Патријархот Вартоломеј вели дека за МПЦ нема да има промени, таа е под канонска јурисдикција на СПЦ

Патријархот Вартоломеј вели дека за МПЦ нема да има промени, таа е под канонска јурисдикција на СПЦ

Вселенскиот патријарх Вартоломеј рече дека Цариградската патријаршија нема намера да го менува Уставот на Српската православна црква (СПЦ) и нејзините граници, иако некои го поистоветија случајот на Украина со Скопје и Црна Гора.

(ВИДЕО) Дерковски: На гласачкото ливче ќе има само знаме без име на држава

(ВИДЕО) Дерковски: На гласачкото ливче ќе има само знаме без име на држава

Името на државата нема да го има на гласачкото листе.

Јанакиески и Ристовски нападнати во Шутка - кај Јанакиески не се констатирани повреди

Јанакиески и Ристовски нападнати во Шутка - кај Јанакиески не се констатирани повреди

Лекарите во Градската болница 8-ми септември не констатирале повреди кај Миле Јанакиески. Пред здравствените работници, тој се пожалил на болки по телото и главата.

Mицкоски до Заев: Македонија ќе ти врати за сите недела кои што и ги направи

Mицкоски до Заев: Македонија ќе ти врати за сите недела кои што и ги направи

Откако во текот на вчерашниот ден беа приведени тројца високи екс функциониери меѓу кои е еден актуелен пратеник во Собранието, опозицискиот лидер свика прес коференција.

Путин: Нема потреба од нова ‘кубанска ракетна криза’ поради спорот помеѓу САД и Русија

Путин: Нема потреба од нова ‘кубанска ракетна криза’ поради спорот помеѓу САД и Русија

Ако САД решат да распоредат проектили од среден дострел во Европа, тоа ќе ја ескалира тензијата на ниво слично на она на кубанската ракетна криза од 1962 година без никаква причина, тврди рускиот претседател Владимир Путин, пренесува РТ.

Во гробиштата во Фокна има Грчка и Македонска парцела за погреби

Во гробиштата во Фокна има Грчка и Македонска парцела за погреби

На социјалните мрежи се појави фотографија од Грчката парцела на гробиштата при што настанаа мноштво реакции и револт кај Македонците во Мелбурн.

  • Патријархот Вартоломеј вели дека за МПЦ нема да има промени, таа е под канонска јурисдикција на СПЦ
  • (ВИДЕО) Дерковски: На гласачкото ливче ќе има само знаме без име на држава
  • Јанакиески и Ристовски нападнати во Шутка - кај Јанакиески не се констатирани повреди
  • Mицкоски до Заев: Македонија ќе ти врати за сите недела кои што и ги направи
  • Путин: Нема потреба од нова ‘кубанска ракетна криза’ поради спорот помеѓу САД и Русија
  • (ВИДЕО) Македонската естрада преку социјалните мрежи се прости од кралот на народна музика, Шабан Шаулиќ
  • Во гробиштата во Фокна има Грчка и Македонска парцела за погреби
Scroll To Top