Ахмети за приштинска Т7: Идејата за премиер Албанец ќе заживее мошне бргу

Али Ахмети, во интервју за косовската телевизијата Т7 синоќа изјави дека по парламентарните избори во Македонија, на кои неговата партија освои 15 пратенички мандати, иден премиер на земјата треба да биде Албанец, односно кандидатот на ДУИ Насер Зибери.

Гостувајќи преку видео–врска во емисијата „Пресинг“ на Т7, Ахмети порача дека „на хегемонистичките политики им дојде крајот и идејата за премиер Албанец ќе заживее мошне бргу“.

– Албанците имаат право исто колку и Македонците и сé додека премиер може да биде Македонец зошто не би бил и еден Албанец, рече Ахмети.

Одговарајќи на новинарско прашање, лидерот на ДУИ рече дека се неосновани гласините оти неговите барања можат да доведат до дестабилизација на регионот и нагласи дека неговата партија ќе остане фактор на стабилноста.

– ДУИ никако нема да дозволи да се направат чекори наназад од Преспанскиот договор, од договорот за добрососедство со Бугарија и од Охридскиот договор, нагласи Ахмети.

Тој информира дека веќе стапил во контакт со лидерите на останатите партии на Албанците кои ќе имаат пратеници во идното македонско Собрание, односно со Зијадин Сеља од Алијансата за Албанците, Биљал Касами од Беса и Мендух Тачи од Демократската партија на Албанците.

Цел на контактите, според Ахмети, била „да се заживее сонот за прв премиер Албанец во Македонија“. За содржината на тие разговори лидерот на ДУИ информира единствено дека Сеља, како лидер на коалицијата која освои 12 пратенички места, му рекол оти ќе му одговори откако официјално ќе се потврдат резултатите од гласањето.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top