Ајкула каснала 12-годишно девојче во Австралија

Едно 12-годишно девојче, кое беше удирано на ногата од ајкула во Сид Харбор во Whitsundays, пристигна во болницата во Бак Мекеј во критична состојба..

Ова е втор напад на ајкула во областа во последните 24 часа. Трејси Иствик, менаџер на операции за амбуланта служба во Квинсленд, рече дека ситуацијата е ужасна.

"За нас, како заедница на болничари, е тешко да се соочуваме со два слични инциденти во помалку од 24 часа", рече таа.

„Ајкулата пациентите ги има каснато на бутниот мускул“, кажаа докторите. Младото девојче имаше многу големи рани со еритропија и хеморагија. @Таа беше касната веднаш под препоните.“

Марк Јејтс, кој пловел во Сид Харбор и бил на 60 метри од првиот спас, го слушнал последниот повик за помош во преку морското радио.

„Fisheries Queensland се појавија веднаш откако хеликоптерот полета од плажата и ги предупреди сите луѓе на плажата да знаат што се случува", рече тој.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top