Албанската опозиција со услов за учество на локалните избори

Опозицијата до албанскиот Парламетот веќе поднесе и Предлог-закон за проверка на потеклото на имотот на политичарите..

Лидерот на Демохристијанската партија, која е дел од обединетата албанска опозиција, Нард Ндока изјави дека опозициските партии нема да учествува на локалните избори, доколку не се спроведе процес на проверка на потеклото на имотот на политичарите и нивна евентуална поврзаност со криминални групи.

Ндока нагласи дека опозицијата бара гаранција дека тоа ќе биде спроведно, бидјеќи нема доверба ао алабснкиот премиер Еди Рама и не верува дека следните избори ќе бидат слободни, фер и демократски.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top