Амбасадорот на Северна Кореја во ОН го игнорира апелот на САД за прекин на тестирањето

Амбасадорот на Северна Кореја во Обединети нации, Ја Сонг-нам денеска го игнорирше апелот на САД да престане тестирањето на оружје, за да се овозможат разговори со Пјонгјанг за нуклеарната програма на земјата..

Ја наведе дека Северна Кореја не претставува закана ниту по една држава се додека не се нарушуваат нејзините интереси.

Тој апелот го оцени како „очајнички чекор смислен од САД, кои се преплашени поради неверојатната моќ на нашата Република, која успешно постигна голема историска цел, станувајќи нуклеарна сила“, посочи Ја.

Претходно, американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека мора трајно да се прекине однесувањето на Северна Кореја, пред Вашингтон и Пјонгјанг да разговараат.

Истовремено, тој побара од Русија и Кина да го зголемат притисокот врз Северна Кореја, за почитување на резолуциите на ОН.

Во меѓувреме, американскиот претседател Доналд Трамп посочи дека би сакал помош од Русија за Северна Кореја.

Генералниот секретар на Обединети нации Антонио Гутереш денеска изјави дека е време Советот за безбедност повторно да воспостави канали за комуникација со Северна Кореја.

Тој наведе дека тоа би вклучувало и меѓу корејските и воени канали, со цел да се намали ризикот неразбирањето да ескалира во судир.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top