Америка ја укина финансиката помош за Приштина: Санкции за Косово поради таксите

Корпорацијата МКЦ објави дека ќе ги прекине програмите за економски развој на Косово, сè додека Приштина не ги укине даноците на стоките од централна Србија..

„Позицијата на Соединетите држави за даноците на Косово врз стоките од Србија е јасна. Укинувањето на тие даноци ќе ја подобри економијата на Косово и ќе помогне да се намали сиромаштијата преку економскиот раст“, ​​се вели во соопштението на американската агенција.

Сè додека не се реши прашањето за косовските даноци, МКЦ посочи дека ќе го прекине спроведувањето на почетокот на својата програма и развојот на предложената компактна програма на Косово.

„Одлуката да се продолжи со програмите на МКЦ се заснова на дејствијата на косовската влада“, се вели во изјавата на американската агенција. „МК Ц се надева дека косовската влада ќе избере брзо да го реши овој проблем со таксито за да продолжи со програмите на МКЦ. Штом се донесе одлука, МКЦ ќе продолжи да работи“, се вели во соопштението.

Одборот со девет директори на МКЦ, го вклучува државниот секретар Мајк Помпео, како претседател, министерот за финансии Стивен Минучин и извршниот директор Шон Кернкорос.

Приштинските медиуми претходно објавија дека САД ќе суспендираат инвестиција вредна 200 милиони евра, што е прв удар за владата на Албин Курти за одбивањето да ги намали даноците на производите од БиХ и од централна Србија.

Извор: Магазин.мк


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top