АСАНЖ ДАВА 20.000 ЕВРА ВО ЗАМЕНА ЗА ИНФОРМАЦИИ ЗА УБИЈЦИТЕ НА НОВИНАРКАТА

Асанж ветува парична награда во замена за информации за убиството на малтешки истражувачки новинар..

Основачот на “Викиликс” Џулијан Асанж нуди 20 000 евра награда во замена за информација која би можела да помогне за откривање на одговорните за убиството на истражувачкото новинарка Дафне Каруана Галиција.

“Ме обзеде, кога дозна дека Малтешки новинарка и блогер Дафне Каруана Галиција била убиена вечерва во близина на својот дом со помош на бомба. Предлагам награда од 20 илјади евра за информација која ќе помогне да бидат осудени убијците  “, напиша Асанж на” Твитер “.

Како што веќе информиравме  на Малта, малезискиот новинар почина вчера  откако нејзиниот автомобил експлодирал од бомба под неа. Деталите за инцидентот се уште се непознати, но локалните медиуми веднаш го признаа делото како убиство. Причината за ваквите сомневања е публикациите на новинарот кој пишува  на својот блог. Во нив отворено ја критикуваше владата и ја  осуди и посочи  владејачката политичка елита  за  корупција. Таа, исто така, го  истражува односот меѓу
локалните политичари и “панамското досие”.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top