(ВИДЕО) Физичка и вербална пресметка македонци со грци на протестите во Мелбурн

Провокациите доминираа на грчките протести во Мелбурн затоа дојде и до вербална и физичка пресметка помеѓу грци и македонци во центарот на Мелбурн

Прочитај повеќе

(ФОТО) Тројца Австралијани уапсени во Србија со дрога вредна повеќе од 500 милиони американски долари

Српската полиција уапси тројца австралиски државјани осомничени дека се дел од меѓународна група за шверц со дрога.

Прочитај повеќе

(ФОТО) Македонците од Австралија се поклонија пред моштите на Свети Гаврил Светогорец

На 11 и 12. 01. 2018 година во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, во близина на Мелбурн (Викторија) торжествено беше прославен првиот официјален спомен на новоканонизираниот светител Гаврил Светогорец, епископ Велички.

Прочитај повеќе

Мелбурн без Азаренка, Вилијамс, Мареј, Нишикори, а можеби и без Ѓоковиќ, Вавринка...

Белорусинката Викторија Азаренка е последната во низата познати тенисерки што нема да настапи на првиот годинашен тениски гранслем-турнир Австралија опен во Мелбурн (15-28 јануари).

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) ВО АВСТРАЛИЈА Е ТОЛКУ ТОПЛО ШТО АСФАЛТОТ БУКВАЛНО ПОЧНА ДА СЕ ТОПИ!

Источниот брег на Австралија деновиве е погоден од топлотен бран, а во градовите како што се Сиднеј и Мелбурн жителите прежувуваат вистински пекол.

Прочитај повеќе
Scroll To Top