Македонија на Хармони куп во Австралиски фудбал в година во Мелбурн

Македонија ќе учествува на следното издание на Хармони купот во Австралиски фудбал што ќе се одржи во март 2020 година во Мелбурн.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Епархиско собрание на Австралиско-Сиднејската Епархија во Епинг

Вчера во културниот центар при храмот „Св. вмч. Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн, Австралија, беше одржано редовното Епархиско собрание на Австралиско-сиднејската епархија

Прочитај повеќе

Бугарскиот амбасадор во Австралија ќе побара одговорност за палењето на бугарското знаме во Мелбурн

Бугарските власти ќе бараат одговорност за запаленото бугарско знаме за време на протестот на македонската дијаспора пред македонскиот конзулат во Мелбурн, Австралија.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Македонците во Мелбурн свечено го прославија денот на независноста на Република Македонија

Благодарение на заложбата на Илија Јошевски - Мечето, Коста Колевски и Стојан Анакиевски се собраа 600 Македонци на едно место

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Богослужба во „Св. Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбрун 2019

По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј им го честита црковниот и државниот празник на присутните верници, и се обрати кон нив со пригодна беседа, која ви ја пренесуваме во целост.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Во Мелбурн запалени знамињата на Грција, Бугарија и Албанија и сликата на Заев и Шекеринска

Пред Македонскиот Конзулат во Мелбурн запалени знамињата на неколку држави како и сликите на Заев и Шекеринска

Прочитај повеќе

(ФОТОГРАФИИ) Богослужба во „Успение на Пресвета Богородица“ во Сиденхам, Мелбурн

По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј ги поздрави присутните верници и ги поучи преку пригодна беседа, која интегрално ви ја пренесуваме.

Прочитај повеќе

ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА, ПРЕД МАКЕДОНСКАТА АМБАСАДА

Ги повикуваме Македонците во Австралија овој 8ми Септември, Денот на назависноста на Република Македонија, да го одбележат со присуство на семакедонскиот собир пред узурпираната Македонска амбасада во Канбера.

Прочитај повеќе
Scroll To Top