Австралија го поддржа противникот на Мадуро, Хуан Гваидо за претседател на Венецуела

Владата на Морисон ја поддржа Белата куќа и го призна лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо како привремен претседател на Венецуела..

Овој потег доаѓа откако државниот секретар на САД, Мајк Помпео, рече дека сега е време земјите да „одберат страна“ на Венецуела за време на обраќањето до Советот за безбедност на Обединетите нации во Њујорк.

„Или стоите со силите на слободата, или сте во лигата со Мадуро и неговиот хаос. Сега е време секоја нација да избере некоја страна. Нема повеќе одложувања, нема повеќе игри“, рече тој.

Министерот за надворешни работи, Марис Пејн, во понеделникот изјави дека Канбера претходно во јануари побарала од претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, да не ја преземе својата наводна титула.

„Австралија го поддржа раниот повик на Групата Лима за Николас Мадуро да се воздржи од преземање на претседателската функција на 10-ти јануари преку нашиот амбасадор во Венецуела“, рече таа во соопштението.

Таа рече дека Австралија сега избра да го поддржи Хуан Гваидо и повикува за избори.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top