Австралија не ги повлекува војниците од Ирак

Австралиските војници и персонал ќе останат во Ирак за да ја продолжат мисијата. Тоа го изјави австралискиот премиер Скот Морисон..

Тој додаде дека австралиски военопоморски брод ќе плови како што е планирано низ Ормускиот теснец оваа недела за да помогне со заштитата на бродовите во таа зона.

Државниот совет за безбедност денеска ќе одржи средба во Канбера за да разговара за ситуацијата.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top