Австралија убива 10,000 камили бидејќи пијат премногу вода

Околу 10,000 диви камили ќе бидат убиени во Јужна Австралија бидејќи трошат премногу вода и предизвикуваат значителна штета во населените места, јавува Anadolu Agency (AA)..

Локалните медиуми објавија дека официјалните лица во областа на општината „Anangu Pitjantjatjari Yankunytjatjari (APY)“ изјавиле дека камилите се движеле кон водните ресурси и ги уништуваат населбите.

Локалната претставничка Марита Бејкер за „The Australian“ зборуваше за тешките услови за живот.

„Не се чувствуваме добро затоа што доаѓаат камили, вкрстуваат огради и се движат низ куќи. Тие дури и се обидуваат да пијат вода од ладење “, рече Бејкер.

Убиството на камили ќе започне утре, а процесот треба да трае пет дена.

Се проценува дека има повеќе од 1,2 милиони диви камили во Австралија.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top