АВСТРАЛИЈА ВО ПАНИКА: Хакери ја нападнале Владата - Министерот излезе со соопштение

Доверливи информации за австралиските одбрамбени програми се украдени откако се случил голем сајбер напад..

Во хакерскиот напад на една компанија која дава услуги на австралиската, украдени се повеќе од 30 ГБ податоци, вклучувајќи ги и оние за новите борбени авиони и за морнарицата, известува Би-Би-Си.

Информациите се навистина доверливи, но од владата не се сигурни дали има вмешаност на некоја држава.

Нападите започнале во јули минатата година, но австралиската Дирекција за радиоинженерска одбрана, за тоа била известена дури во ноември. Идентитетот на хакерите не е познат.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top