(ФОТО) Тројца Австралијани уапсени во Србија со дрога вредна повеќе од 500 милиони американски долари

Српската полиција уапси тројца австралиски државјани осомничени дека се дел од меѓународна група за шверц со дрога.

Прочитај повеќе

(ФОТО) Македонците од Австралија се поклонија пред моштите на Свети Гаврил Светогорец

На 11 и 12. 01. 2018 година во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, во близина на Мелбурн (Викторија) торжествено беше прославен првиот официјален спомен на новоканонизираниот светител Гаврил Светогорец, епископ Велички.

Прочитај повеќе

Мелбурн без Азаренка, Вилијамс, Мареј, Нишикори, а можеби и без Ѓоковиќ, Вавринка...

Белорусинката Викторија Азаренка е последната во низата познати тенисерки што нема да настапи на првиот годинашен тениски гранслем-турнир Австралија опен во Мелбурн (15-28 јануари).

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) ВО АВСТРАЛИЈА Е ТОЛКУ ТОПЛО ШТО АСФАЛТОТ БУКВАЛНО ПОЧНА ДА СЕ ТОПИ!

Источниот брег на Австралија деновиве е погоден од топлотен бран, а во градовите како што се Сиднеј и Мелбурн жителите прежувуваат вистински пекол.

Прочитај повеќе

2017 година една од најтоплите во Австралија

Во изминатите 10 години во Австралија, седум биле најтопли, само 2011 година била под просекот, соопшти Бирото за метеорологија во годишниот извештај за климата.

Прочитај повеќе
Scroll To Top