Грчкара дијаспора во Мелбурн со писмо до Макрон во кое искажуваат благодарност за ветото кон Македонија

Во Неос Космос е објавено писмо од грчката дијаспора, во кое што тие искажуваат благодарност до претседателот Емануел Макрон за ветото кон Македонија за прием во ЕУ.

Прочитај повеќе

Најдолгото Македонско оро ќе се игра на Македонскиот Фестивал за храна во Футскрај Парк со знамето од Кутлеш

Успешниот традиционален Македонски фестивал за храна ќе се одржи во недела на 27-ми Октомври во Футскрај Парк.

Прочитај повеќе

На денот на ВМРО ќе има делегација од Солун на Македонскиот Фестивал кај што се промовира грчка култура

Додека Македонците се поделени околу турнејата на „Танец“, Грчката заедница во Мелбурн ќе организира Македонски фестивали со цел да ја промовира грчката култура како „Македонска“.

Прочитај повеќе

Никола Тодоров: Ни повеќе ни помалку, во Австралија живеат 16 видови Македонци

Ако продолжиме вака, гордо, достоинствено и храбро ќе се истребиме. Тогаш кога ќе остане последниот Македонец и тој на пола ќе се самоподели. Пишува Никола Тодоров

Прочитај повеќе

Кабинетот на премиерот во Канбера по грешка им испратил доверлив документ на новинарите

Кабинетот на премиерот на Австралија погрешно испратил доверливи теми на разговори до медиумите во обид да ги подготви пратениците за продолжување на работата на парламентот.

Прочитај повеќе

Четириесет пожари беснеат во Австралија, изгореа над 30 куќи

Околу 500 пожарникари се борат против пожарите кои се надвор од контрола на истокот во Австралија, а досега изгореа 30 куќи, пренесуваат австралиските медиуми.

Прочитај повеќе
Scroll To Top