(ФОТОГРАФИИ) Се „позлати“ црквата „Св Петка“ во Рокдаел

Деновиве од Македонија пристигнаа новите икони кои ќе служат како замена на досегашните стари икони на прекрасно изработениот дрвен иконостас.

Прочитај повеќе

„МЛД Кочо Рацин“ Мелбурн со ново литературно катче

Mакедонското литературно друштво Кочо Рацин, Мелбурн, крајот на годината го одбележа со Литературно читање одржано на 29 Ноември во библиотеката во Мил Парк

Прочитај повеќе

Австралиски сенатор: За масакрот во Нов Зеланд се виновни муслиманите

Додека целиот свет тагува по 49 верници , кои загинаа во две џамии во Нов Зеланд , во убиствениот напад на Австралијанецот , Брентон Таранд , австралиски сенатор за масакрот ги обвини муслиманите.

Прочитај повеќе

Македонка од Австралија обвинета за убиство на мајка си негира: Ја уби провалникот!

Македонката Симона Зафировска (22), која е обвинета дека ја убила својата мајка, Радица Зафировска (57) кршејќи и ја главата со парче паркет во октомври 2016 година во Бризбејн, тврди дека не е виновна, јавуваат австралиските медиуми, објави 24 инфо.

Прочитај повеќе

Имигранти опишуваат каков е нивниот живот во Австралија

Државата се наоѓа на 10-тото место, а австралиските имигранти на 6-тото. Па што е толку посебно за оваа држава што привлекува луѓе од целиот свет? Погледнете што имаат да кажат неколку имигранти од Украина и Русија за нивниот живот во Австралија.

Прочитај повеќе

Австралија забрани влез за лица осудени за семејно насилство

Посетителите на Австралија осудени за семејно насилство ќе бидат протерани од земјата или ќе им биде забранет влез, изјави денеска министерот за имиграција Дејвид Колман.

Прочитај повеќе

Македонец од Австралија стана амбасадор на Џејми Оливер за Австралија

Џорџ, или како што го викаат неговите Македонци, Гоце Геoргиевски, е роден во Австралија, кадешто неговите родители дошле во далечната 1968 година.

Прочитај повеќе

Доделени наградите на конкурсот за најдобра песна и расказ во Австралија „Ванчо Николески 2018“

Во саботата на 23 февруари Македонското литературно друштво "Ванчо Николески" од Квинбијан, Австралија на свечен настан со пригодна програма ги додели наградите наконкурсот за најдобра песна и расказ за 2018 година.

Прочитај повеќе
Scroll To Top