(ВИДЕО) Австралиска фирма утринското кафе го достaвува со дрон

Австралиската фирма „Винг“, која е дел од подружница на „Гугл“, во предградието на главниот град Канбера, почна со услуга за достава на кафе со дронови.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Австралиски генерал не дозволи офицери да стојат зад министерот за одбрана за време на политички прашања

Генерал Ангус Кемпбел веднаш реагираше, ја прекина прес конференцијата и побара тие да отстапат од бината.

Прочитај повеќе

(ФОТОГРАФИИ) Се „позлати“ црквата „Св Петка“ во Рокдаел

Деновиве од Македонија пристигнаа новите икони кои ќе служат како замена на досегашните стари икони на прекрасно изработениот дрвен иконостас.

Прочитај повеќе

„МЛД Кочо Рацин“ Мелбурн со ново литературно катче

Mакедонското литературно друштво Кочо Рацин, Мелбурн, крајот на годината го одбележа со Литературно читање одржано на 29 Ноември во библиотеката во Мил Парк

Прочитај повеќе

Австралиски сенатор: За масакрот во Нов Зеланд се виновни муслиманите

Додека целиот свет тагува по 49 верници , кои загинаа во две џамии во Нов Зеланд , во убиствениот напад на Австралијанецот , Брентон Таранд , австралиски сенатор за масакрот ги обвини муслиманите.

Прочитај повеќе

Македонка од Австралија обвинета за убиство на мајка си негира: Ја уби провалникот!

Македонката Симона Зафировска (22), која е обвинета дека ја убила својата мајка, Радица Зафировска (57) кршејќи и ја главата со парче паркет во октомври 2016 година во Бризбејн, тврди дека не е виновна, јавуваат австралиските медиуми, објави 24 инфо.

Прочитај повеќе

Имигранти опишуваат каков е нивниот живот во Австралија

Државата се наоѓа на 10-тото место, а австралиските имигранти на 6-тото. Па што е толку посебно за оваа држава што привлекува луѓе од целиот свет? Погледнете што имаат да кажат неколку имигранти од Украина и Русија за нивниот живот во Австралија.

Прочитај повеќе
Scroll To Top