Бугарскиот амбасадор во Австралија ќе побара одговорност за палењето на бугарското знаме во Мелбурн

Бугарските власти ќе бараат одговорност за запаленото бугарско знаме за време на протестот на македонската дијаспора пред македонскиот конзулат во Мелбурн, Австралија.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Македонците во Мелбурн свечено го прославија денот на независноста на Република Македонија

Благодарение на заложбата на Илија Јошевски - Мечето, Коста Колевски и Стојан Анакиевски се собраа 600 Македонци на едно место

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Богослужба во „Св. Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбрун 2019

По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј им го честита црковниот и државниот празник на присутните верници, и се обрати кон нив со пригодна беседа, која ви ја пренесуваме во целост.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Во Мелбурн запалени знамињата на Грција, Бугарија и Албанија и сликата на Заев и Шекеринска

Пред Македонскиот Конзулат во Мелбурн запалени знамињата на неколку држави како и сликите на Заев и Шекеринска

Прочитај повеќе

(ФОТОГРАФИИ) Богослужба во „Успение на Пресвета Богородица“ во Сиденхам, Мелбурн

По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј ги поздрави присутните верници и ги поучи преку пригодна беседа, која интегрално ви ја пренесуваме.

Прочитај повеќе

ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА, ПРЕД МАКЕДОНСКАТА АМБАСАДА

Ги повикуваме Македонците во Австралија овој 8ми Септември, Денот на назависноста на Република Македонија, да го одбележат со присуство на семакедонскиот собир пред узурпираната Македонска амбасада во Канбера.

Прочитај повеќе

Владата на Австралија додели 455.000 долари за обнова на комплексот „Македонија Парк“ во Перт

Сојузниот пратеник Винс Конели објави писмо од австралискиот заменик премиер адресирано до македонската општина на Западна Австралија со кое владата на Австралија ќе помогне со 455.000 долари за обонва на спортско рекреативниот комплекс „Македонија Парк".

Прочитај повеќе

Потврдена затворската казна за австралискиот кардинал кој злоставувал деца

Судот во сојузната австралиска држава Викторија ја потврди затворската казна на кардиналот Џорџ Пел, кој е осуден за сексуално злоставување деца.

Прочитај повеќе
Scroll To Top