Македонка од Австралија собра илјадници долари за реновирање на училиште во Македонија

„Сум ја посетила Македонија неколку пати и сфатив дека сум благословена што живеам во Австралија“, изјави македонката од Австралија околу инспирацијата за проектот.

Прочитај повеќе

Претседателот на Алтона Меџик поднесе оставка

Шок во Мелбурн, Игор Георгиевски, кој раководеше со Алтона Меџик деновиве поднел неотповиклива оставка. Наша претпоставка е можно преминување во Престон Македонија

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Снегот ги изненади кенгурите во Австралија кои разиграно скокаа низ него

Југоисточниот дел на Австралија деновиве е погоден од студен бран, при што температурите паднаa и до три степени под нулата во планинските области, а на социјалните мрежи се појавија снимки од кенгури како скокаат низ снегот.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Паника во центарот на Сиднеј, вооружен маж ранил жена и извикувал „Алах акбар“

Австралиската полиција објави дека маж вооружен со нож ранил жена и се обидел да прободе уште неколку луѓе во центарот на Сиднеј, пред да биде уапсен.

Прочитај повеќе

Морисон: Американски ракети нема да бидат распоредени во Австралија

Американски ракети со среден дострел нема да бидат распоредени во Австралија, изјави австралискиот премиер Скот Морисон, откако САД соопштија дека планираат поставување проектили во азиско-пацифичкиот регион.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Панахида пред споменикот на Гоце Делчев во Мелбурн 2019

Во организација на Македонската Православна Општина за Мелбурн и Викторија на Денот на Република Македонија се одбележа пред споменикот на Гоце Делчев во дворот на црквата "Свети Ѓорѓи и Пресвета Богородица" во Мелбурн.

Прочитај повеќе

ИЦО НАЈДОВСКИ ПЕРИН: Двесте години наспроти две!

Првите ‘ркулци за создавање на нации – држави започнаа со Француската револуција во 1789 год., а започнале Франција и Англија. По примерот на францускиот и англискиот народ тргнале многу народи во Европа кои создале свои нации и држави.

Прочитај повеќе
Scroll To Top