ЖАЛНА ВЕСТ - Почина Трајан Кочишки - Куљата во Мелбурн

Трајан Кочишки - Куљата е човекот кој народот го знае како добар човек пред се и ја изгуби битката со болеста по кратко боледување во Остен Болницата во Мелбурн

Прочитај повеќе

Малколм Турнбул предлага новодојдените мигранти да бидат вселени во руралните предели

Прајм Министерот Малколм Турнбул вели дека ќе биде отворен за идејата за присилување на мигрантите да живеат во руралните области.

Прочитај повеќе

Австралија бара од новодојдените мигранти да ги почитуваат западните вредности

Министерството за државјанство бара мигрантите да бидат тестирани на австралиски вредности пред да можат да останат во земјата.

Прочитај повеќе

Турнбул побара од папата да го смени надбискупот Вилсон

Австралискиот премиер Малком Турнбул денеска побара од папата Франциско да го смени надбискупот Аделаиде Филип Вилсон, највисокиот римокатолички свештеник, кој е осуден за прикривање на сексуално злоставување на деца.

Прочитај повеќе

Никола Шалваринов имаше работна средба со претставници на Македонската општина од Западна Австралија и МПЦ „Св. Никола” - Перт

Hа средбата присуствуваа г-дин Петар Василев, г-дин Филип Пеов, г-дин Наум Шалваринов, г-дин Крис Ангелков и г-дин Трајан Андоновски.

Прочитај повеќе

(ФОТО) Заменик претседателот на MOYA др. Ананија Ананиевски се сретна со министерот Адеми

Во Скопје се официјална оствари средба помеѓу заменик претседателот на Македонската православна младина на Австралија (MOYA) др. Ананија Ананиевски и Министерот за дијаспора во Владата на Р. Македонија г-дин Едмонд Адеми.

Прочитај повеќе

Тим Кејхил се повлече од австралиската репрезентација

Најдобриот стрелец во историјата на фудбалската репрезентација на Австралија, Тим Кејхил најави дека повеќе нема да настапува за националниот тим.

Прочитај повеќе
Scroll To Top