(ВИДЕО) Чадот од Австралија стигна и до Нов Зеланд

Чадот од шумските пожари во Австралија пристигна на Нов Зеланд, на оддалеченост од неколку илјади милји,па инаку белите глечери добија кафеава боја, објавија метеоролошките служби и очевидците на социјалните мрежи.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Австралискиот премиер пречекан со навреди во областите зафатени со пожари

Австралискиот премиер Скот Морисон се соочи со гневните жители кои денеска го навредуваа за време на посетата на земјата каде што беснеат пожарите.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Голема евакуација во Австралија поради пожарите: Пожарникарите и натаму се борат со огнот, кризата би можела да трае со месеци

Илјадници туристи побегнаа денес од австралискиот источен брег кој е погоден од големи шумски пожари, а истовремено војската започна да ги евакуира луѓето заробени на јужниот брег.

Прочитај повеќе

Уште еден пожарникар загина во страшните пожари во Австралија

Уште еден пожарникар- волонтер загина во борбата со пожарите што беснеат во источна Австралија, соопшти пожарникарската служба додека огнот се шири кон Мелбурн.

Прочитај повеќе

Скоро 500 милиони животни загинаа во пожарите во Австралија

Околу 480 милиони животни се стравува дека загинале во пожарите што ја зафатија Австралија, вклучувајќи скоро една третина од коалите во Нов Јужен Велс.

Прочитај повеќе

Австралискиот премиер Морисон одлучи: Во Сиднеј ќе има новогодишен огномет и покрај пожарите

Австралискиот премиер Скот Морисон соопшти дека култниот огномет за нова година во Сиднеј , и покрај кризата со катастрофалните пожари , ќе се случи.

Прочитај повеќе

Огнена стихија во Австралија иницира евакуација на населението

Жителите на две населби на југот на Австралија во државата Викторија се повикани да се евакуираат поради неконтролираниот пожар во нивна близина.

Прочитај повеќе
Scroll To Top