(ФОТО) Официјално симнато државното знаме на Република Македонија и поставено Македонското национално знаме во Аделаид

Денес на фејсбук страната наидове на текс од СМК каде пишува за Македонската Заедница за Аделаид и Јужна Австралија денес го одржа својот вонреден митинг.

Прочитај повеќе

Досие Гордана Силјановска Давкова – Натпартиски кандидат или реприза на Иванов?

Експертот за уставно право и професор на правниот факултет „Јустинијан Први“ Гордана Силјановска Давкова е новиот потенцијален кандидат за претстојните претседателски избори, засега поддржана од група на професори, интелектуалци и истакнати јавни личности

Прочитај повеќе

(ФОТОГРАФИИ) Прикажувањето на филмот „Ругање со Христос“ на Јани Бојаџи во Австралија ги надмина очекувањата

Филмот „Ругање со Христос“ на режисерот Јани Бојаџи примен со воодушевување од публиката во Австралија

Прочитај повеќе

Австралија го поддржа противникот на Мадуро, Хуан Гваидо за претседател на Венецуела

Владата на Морисон ја поддржа Белата куќа и го призна лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо како привремен претседател на Венецуела.

Прочитај повеќе

Став и Апел на Епархискиот Управен Одбор на Австралиско-новозеландската Епархија за случувањата во МПЦО Свети Димитриј - Спрингвајл

Став и апел на Епархискиот Управен Одбор (ЕУО) на Македонската Православна Црква, Епархија за Австралија и Нов Зеланд (МПЦЕАНЗ).

Прочитај повеќе

Рут Стјуарт: Македонија има потенцијал да биде седиште на Австралиски компании заинтересирани за соработка со регионот

Македонија има потенцијал да биде седиште на австралиски компании кои би сакале да работат со поширокиот регион поради нејзината местоположба во ЈИЕ, вели за МИА Рут Стјуарт, нерезидентен aмбасадор на Австралија за Македонија, Србија и за Црна Гора

Прочитај повеќе
Scroll To Top