(ФОТО) Македонците од Австралија се поклонија пред моштите на Свети Гаврил Светогорец

На 11 и 12. 01. 2018 година во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, во близина на Мелбурн (Викторија) торжествено беше прославен првиот официјален спомен на новоканонизираниот светител Гаврил Светогорец, епископ Велички.

Прочитај повеќе

Мелбурн без Азаренка, Вилијамс, Мареј, Нишикори, а можеби и без Ѓоковиќ, Вавринка...

Белорусинката Викторија Азаренка е последната во низата познати тенисерки што нема да настапи на првиот годинашен тениски гранслем-турнир Австралија опен во Мелбурн (15-28 јануари).

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) ВО АВСТРАЛИЈА Е ТОЛКУ ТОПЛО ШТО АСФАЛТОТ БУКВАЛНО ПОЧНА ДА СЕ ТОПИ!

Источниот брег на Австралија деновиве е погоден од топлотен бран, а во градовите како што се Сиднеј и Мелбурн жителите прежувуваат вистински пекол.

Прочитај повеќе

2017 година една од најтоплите во Австралија

Во изминатите 10 години во Австралија, седум биле најтопли, само 2011 година била под просекот, соопшти Бирото за метеорологија во годишниот извештај за климата.

Прочитај повеќе

Одржан македонскиот православен духовен семинар во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

На Литургијата учество зеде мноштво народ, кој се причести со Светите Христови Тајни.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Терористички напад во Мелбурн: Муслиман со џип влезе во толпа народ

Седум лица, меѓу кои и едно мало дете, се во болница, а 12 лица се на лекување откако автомобилот влета во пешаците во централниот дел на Мелбурн.

Прочитај повеќе
Scroll To Top