Австралијанците кажаа „да“ за истополовите бракови

Австралијците со големо мнозинство гласаа за легализирање на истополовите бракови во историското гласање, кое е необврзувачко, а гласовите се испраќаа по пошта..

Тоа покажа дека 61,6 отсто од луѓето се согласни да им се дозволи на хомосексуалците да се венчаат, објави австралиското Биро за статистика.

Помладите поддржувачи на истополовите бракови излегоа на улиците, мавтајќи со знамиња со виножито, пееја и танцуваа.

Предлогот за измена на законот беше донесен во Сенатот, но допрва ќе следува расправа за амандманите.

Премиерот Малколм Турнбул рече дека неговата влада има за цел да донесува закон во Парламентот до Божиќ.

“Австралијците се изјаснија во милиони и тие главно гласаа за” еднаквоста на бракот “, изјави Турнбул по објавувањето на резултатите.

-Тие гласаа „да“ за правичност, „да“ за посветеност, „да“ за љубов”.

Прашањето за легализација на истополовите бракови стаса до фаза на доброволно поштенско гласање по долга и мачна дебата за амандманот на Законот за бракови на Австралија.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top