Австралиската влада пушти во употреба контраверзна апликација која го следи секој чекор на граѓаните

Владината апликација е пуштена во употреба за да им помогне да ги најдат луѓето кои доаѓаат во контакт со некој што има СОВИД-19..

Апликацијата, позната како COVIDSafe, е заснована на софтверот Tracetogether од Сингапур, кој ги снима Bluetooth врските што ги прави телефонот со другите, така што корисникот може да ги даде тие податоци на државните здравствени власти, доколку се зарази вирус.

Министерот за здравство Грег Хант го објави ова соопштение попладнево, велејќи дека апликацијата ќе помогне во поддршката на здравствените работници и ќе ја зголеми ефективноста за пронаоѓање на заразени со COVID-19.

Апликацијата Работи ја следи локацијата на корисниците и ги известување дали биле во контакт со потврден случај на Коронавирусот.

„Можеби две лица стоееле во линија и едем од нив случајно бил малку близу. Можеби бил на јавен превоз. Нивните имиња не се познати, а вие не би можеле да го најдете тоа лице и известете ги дека биле изложени на ризик “, рече г-дин Хант.

Г-дин Хант рече дека приватноста на луѓето ќе биде заштитена и податоците ќе бидат избришани по 21 ден.

Брендан Марфи го повтори ова, велејќи: „Ниту еден Австралијанец не треба да има никакви грижи за симнување на оваа апликација“.

Извор: 9news


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top