Австралиски пожари убија повеќе од една милијарда животни

Првичните извештаи сугерираа дека 500 милиони животни веќе загинале во пожарите во Австралија, но WWF-Австралија проценува дека бројот е поголем од една милијарда, а меѓу мртвите има коали и кенгури..

Пожарите кои што веќе траат со месеци оставија изгорени милиони хектари низ Австралија, повеќе од 20 мртви и илјадници изгубени имоти, но се очекува пошироко, а помалку видливо влијание, а експертите почнаа да предвидуваат за тоа како изгледа иднината низ целата земја.

Првичните извештаи сугерираа дека 500 милиони животни веќе загинале во пожарите, а WWF-Австралија сега проценува дека тој број е поголем од една милијарда.

„Австралија е земја на огнови, но овие невидени мега пожари не се нормални. Климатските промени не предизвикуваат пожари, но ги прави многу полоши “, рече извршниот директор на WWF-Австралија, Дермот О'Горман во изјавата.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top