Австралиски сенатор со финално решение за проблемот со муслиманските мигранти

Фрејзер Анинг беше широко осуден за говорот пофалувајќи ја „белата политика“ во Австралија и притискајќи за плебисцит за муслиманската имиграција.

Анинг повика на "конечно решение" во воспалителниот говор кој повикува на гласање на кој се прашуваат гласачите дали сакаат да ја прекинат севкупната имиграција од исламските земји како и од "од третиот свет". 

Фрејзер Енинг, поранешен член на екстремно десничарската партија Полин Хансон Една Нација, а сега член на партијата Катер во Австралија, го користеше својот девичен говор во Сенатот за да побара „гласање кое што ќе му дозволи на Австралискиот народ да одлучи дали сакаат омигранти кои не зборуваат англиски јазик од третиот свет, а особено дали сакаат муслимани“. 

Неговите коментари беа тешко осудувани во средата. Малком Турнбул рече дека го осудил "расизмот" и рече дека Австралија е најуспешното мултикултурно општество во светот. Министерот Мич Фифилд, рече дека говорот е длабоко жалебен, кажувајќи Деветна мрежа: "Мислев дека се преселивме подалеку од ова во парламентот. Австралија е топла и отворена нација. 

Анинг, исто така, се осврна на политиката на Бела Австралија, што укажува на тоа дека Австралијците можеби ќе сакаат да се вратат во доминантно европската имиграциска политика. „Белата политика“ на Австралија, која ја ограничи неевропската имиграција, траеше од 1901 година до почетокот на распаѓањето кон крајот на 1960-тите.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top