Австрија ќе затвори седум џамии и ќе протера 60 тина имами

Австриската влада планира да затвори седум џамии и да протера околу 60 имами во рамките на борбата против „политичкиот ислам“ и странското финансирање на џамиите..

Турската џамија во Виена ке биде затвроена поради краен десничарски екстремизам и поради тоа што нема дозвола за работа од австриската исламска заедница. 

Шесте  арапските џамии, пак,  поради салафистичките ставови што ги проповедаат  изјави канцеларот Себастијан Курц.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top