Австрија не ги прифаќа мигрантите од Германија

Австрискиот министер за внатрешни работи Херберт Кикл им порача на германските власти дека земјата нема да прифати ниту еден мигрант од нив..

Откако Ангела Мерел веќе се договори со Италија и Грција за прифаќање на мигрантите, сега на ред е Австрија, која реши да воведе построга политика за мигрантите. 

Во однос на барањето да ги отвори своите граници за нивно преминување од Германија, министерот за медиумите изјави: „ Ние нема да преземеме некого за кого не сме надлежни. Напротив, ќе ја зголемиме контролата на јужната граница. Ние и понатаму ќе вршиме притисок за да се реши овој проблем таму каде што му е местото и тоа надвор од границите на ЕУ. “

Се очекува реакција од страна на германските власти. 


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top