Бајден повторно се појави во јавност после неколку месеци

Бајден во рамките на кампањата кон крајот на август почна да оди на подолги патувања..

После неколку месеци неизлегување во јавност и неколку помали собири, демократскиот кандидат на претседателските избори Џо Бајден денеска првпат, во текот на комеморацијата по повод 11 септември во Њујорк, учествуваше на голем собир и сочувствително разговараше со ожалостена мајка.

Пред помалку од 2 месеци пред претседателските избори на 3 ноември, поранешниот претседател Барак Обама со црна маска на лицето дојде на Нултата точка на годишното оддавање полит на околу 3000 жртви во Светскиот Трговски Центар.

Бајден првпат во јавност од март

Првпат од март се сретна со бројни други политички носители на власта и со лакт се поздрави со потпретседателот на Доналд Трамп, Мајк Пенс.

Потоа отиде до собраните семејства на жртвите и разговараше со 90-годишна жена во инвалидска количка, Марија Фишер, која држеше фотографија од синот Ендру кој загина во атентатите на 43 годишна возраст.

„Никогаш не се заборава“, рече демократскиот кандидат со фотографијата на синот Бо Бајден кој почина од рак од 2015 година.

Бајден уште во 1972 година за загуби својата прва сопруга и ќерката во автомобилска несреќа.

Емпатијата како една од мотивите на кампањата на Бајден

Искусниот политичар Џо Бајден (77), одамна емпатијата ја избра како еден од мотивите на својата кампања. Но ковид-19 му ги наруши плановите и го затвори во Вилмингтон, во Делавер што му даде можност на неговиот многу поактивен противник Доналд Трамп да го обвини дека се скрива и да го доведе во прашање неговото здравје.

Бајден во рамките на кампањата кон крајот на август почна да оди на подолги патувања.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top