4.000 грчки компании ќе го заштитуваат терминот „Македонија” во името на своите производи

Околу 4.000 компании во Грција кои го имаат терминот „Македонија” во имињата на нивните производи сега ќе мораат да ги заштитат на меѓународните пазари за да избегнат проблеми со Договорот за решавање на името.

Прочитај повеќе

Матис: САД ќе и помогнат во модернизација на хрватската армија

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис синоќа во Загреб изјави дека Хрватска е „докажан американски сојузник“ и вети помош во модернизацијата на хрватската армија.

Прочитај повеќе

Тачи го промени ставот, сега Приштина има услов за Белград

Косовскиот претседател Хашим Тачи отстапи од својот претходен став дека за наоѓање решение во дијалогот со Белград не би требало да има „црвени линии“.

Прочитај повеќе

Рама: Единственото вистинско решение е целосно признавање на Косово

Албанскиот премиер Еди Рама изрази надеж дека Белград и Приштина ќе најдат решение, за кое вели дека од аспект на Тирана би било целосно признавање на независноста на Косово.

Прочитај повеќе

Дачиќ: Косово нема да биде тема на разговорот на Путин и Трамп

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека Косово нема да биде тема на самитот на Доналд Трамп и Владимир Путин на 16 јули во Хелсинки.

Прочитај повеќе

Вучиќ: Го исклучив тонот, не можев да слушам како коментаторите на РТС навиваат за Хрватска

Можеби и поинтересно од навивањето на хрватската претседателка Колинда Грабар за српските, нои за хрватските медиуми беше за кого навивал српскиот претседател Александар Вучиќ.

Прочитај повеќе

Србија обезбеди кинеска милијарда за доградба на брза пруга

Србија обезбеди 943 милиони евра со потпишан договор со кинеските инвеститори за изградба на третиот дел од брзата пруга на железничката делница Белград - Будимпешта со кој треба да се поврзе поинтензивно регионот со остатокот од Европа.

Прочитај повеќе

Бугарија и Србија ќе ја зајакнуваат соработката во енергетиката и инфраструктурата

Премиерите на Бугарија и на Србија, Бојко Борисов и Ана Брнабиќ денеска во Софија се заложија за зајакнување на билатералната соработка во сферата на трговијата, енергетиката и инфарструктурата.

Прочитај повеќе
Scroll To Top