Абази: Тачи е криминалец и лажго

Досегашниот вицепремиер во вчера сменетата косовска влада на Албин Курти, Хаки Абази ги отфрли како „чиста лага” наводите на претседателот на Косово Хашим Тачи дека имал тајни средби со припадници на српските безбедносни служби

Прочитај повеќе

Цел Балкан ги отвора границите, нашите остануваат затворени

Државниот карантин за оние кои немаат валиден негативен тест на КОВИД 19 и неопходната самоизолација ќе продолжи и понатаму за сите граѓани кои ќе сакаат да влезат во нашата земја

Прочитај повеќе

Албанија од 1 јуни ги отвора копнените граници со соседите и хотелските плажи

Албанија од 1 јуни ги отвора копнените граници со соседите, како и хотелските плажи, додека на плажите на целото крајбрежје туристи ќе може да престојуваат од 10 јуни.

Прочитај повеќе

САД апелираат на дијалог и воздржаност во Црна Гора, поради апсењето на свештениците од СПЦ

Американскиот Стејт департмент ги повика сите страни во Црна Гора да водат конструктивен дијалог, да покажат воздржаност и да избегнуваат какви било акции што би довеле до зголемување на тензиите.

Прочитај повеќе

Вулин: Пендаровски може слободно да молчи на јазикот кој никој освен Србија не му го признава

Како Србија ќе ги реши проблемите на Косово и Метохија, ќе одлучи Србија, а Пендаровски ниту некој ќе го праша ниту некој ќе бара негово мислење, кажа српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, објави РТС.

Прочитај повеќе

СКАНДАЛ: Македонскиот конзул во Бугарија смета дека Македонците се Бугари

За македонскиот конзул во Софија, Александар Панев, еден од кадрите на министерот Димитров, Македонците се Бугари и дел од современата бугарска држава. Тој меѓудругото смета дека стотина години наназад се создавала таа крвна врска.

Прочитај повеќе

Гардијан: Хрватската полиција со боја им црта крстови на главите на емигрантите

Британски Гардијан тврди дека хрватската полиција со боја во спреј им црта крстови на главите на емигрантите кои бараат азил при обидите за минување на границата од Босна.

Прочитај повеќе

И БиХ со протестна нота поради македонската марка со мапа на НДХ

Министерствтото за надворешни работи на БиХ упати во саботата протестна нота до амбасадата на Македонија во Сараево, поради тоа што македонската државна поштенска компанија објави поштенска марка со картата на Независна држава Хрватска

Прочитај повеќе

ЦРВЕНО НАСЛЕДСТВО: Татко и син Каракачанови агенти на ДС

Дончо Каракачанов, татко на Красимир Каракачанов, вицепремиер и министер за одбрана, застапник на државната безбедност исто така бил агент на Бугарските комунистички служби.

Прочитај повеќе
Scroll To Top