Хојт Ји: Западниот Балкан се преправа дека спроведува реформи, а ЕУ дека тие се спроведени

Проширувањето на ЕУ до 2025 година не е реално и штетно е што Западниот Балкан се преправа дека спроведува реформи, а ЕУ дека тие се спроведени, изјави поранешниот заменик на помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Брајан Хојт Ји.

Прочитај повеќе

(ФОТО) ДЕНЕСКА ВО МЕЛНИК: Македонците го слават царот на Пиринот, Јане Сандански

Денеска во град Мелник во Пиринска Македонија се одржа голем семакедонски собир во чест на македонскиот војвода и цар на Пиринот, Јане Сандански.

Прочитај повеќе

САД и Русија не поддржуваат прекин на огнот во Либија

САД и Русија соопштија дека во моментот не можат да ја поддржат резолуцијата на Советот за безбедност на Обединети нации со која се апелира за прекин на огнот во Либија, тврдат неименувани дипломати.

Прочитај повеќе

Вучиќ најавува голем собир во Белград за „иднината на Србија“

Во Белград вечерва ќе се одржи голем собир во рамки на кампањата на српскиот претседател ,,Иднината на Србија”, на кој се очекува да присуствуваат десетици илјади луѓе од целата земја

Прочитај повеќе

Ердоган: Турција е една од најсилните воени сили во НАТО

Испораката на рускиот ракетен систем С-400 на Турција ќе биде реализирана во јули оваа година или можеби и порано, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Прочитај повеќе

Боларис: Се фокусираме да го добиеме најдобриот можен резултат за учебниците

Верувам дека штом постои добра волја, ќе успееме, се фокусираме за да го имаме најдобриот можен резултат и ќе го имаме, вели заменик министерот за надворешни работи на Грција, Маркос Боларис.

Прочитај повеќе

Бугарија ги засили граничните патроли за заштита од мигрантите во Грција

Бугарија ги засили граничните патроли и е подготвена да го спроведе планот за кризен менаџмент, откако над 1.000 мигранти тргнаа од кампот Диавата во близината на Солун кон грчко-македонската граница

Прочитај повеќе
Scroll To Top