Рама: Косово и Албанија да имаат заеднички претседател

Албанскиот премиер Еди Рама предложи Албанија и Косово да имаат заеднички претседател. Рама ова го предложи обраќајќи се во парламентот на Косово на свечената седница по повод десеттата годишнина од независноста на Косово.

Прочитај повеќе

Македонија и Бугарија ќе ги разгледаат можностите за економска соработка

Можностите за продлабочување на економската соработка меѓу Македонија и Бугарија ќе бидат разгледани денеска на средба во Скопје каде покрај бизнисмените и претседателите на стопанските комори

Прочитај повеќе

Криза Грција-Турција: Егејот, море на пријателство или на конфликт

Нова остра тензија помеѓу Турција и Грција изби овие денови. Причина се островите во Егејското Море поради кои, во 1996 година, за малку беше избегнат воен судир помеѓу овие две соседни земји и членки на НАТО.

Прочитај повеќе

Мицкоски-Вучиќ: Иднината на Балканот е во прогресивните политичари кои умеат да ги заштитат државните интереси

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во Белград заедно со потпретседателот Александар Николоски оствари средба со Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ.

Прочитај повеќе

ТУСК: СОСТАНОКОТ ЕУ-ЗАПАДЕН БАЛКАН ВО СОФИЈА ЌЕ ГИ ЗАЈАКНЕ ОДНОСИТЕ НА РЕГИОНОТ СО ЕВРОПА

Нашата цел е да ги зајакнеме односите меѓу ЕУ и Западен Балкан, како и да ги зајакнеме односите меѓу земјите во регионот. Ова го изјави претседателот на Европскиот совет Доналд Туск по средбата со австрискиот канцелар Себастијан Курц во Виена.

Прочитај повеќе

Ципрас бара истрага и кривична тужба против Новартис

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави вчера дека сака парламентарна истрага за наводната вмешаност во големиот корупциски скандал со двата поранешни премиери и осум министри.

Прочитај повеќе

Вучиќ на средбите во Загреб го отвори прашањето за воени репарации

Српскиот претседател Александар Вучиќ, во рамките на дводневната посета на Загреб денеска оствари средба и со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и со претседателот на хрватскиот Сабор Гордан Јандроковиќ.

Прочитај повеќе
Scroll To Top