Бугарскиот парламент и забрани на владата реадмисија на мигрантите од ЕУ

Бугарскиот парламент синоќа, со мнозинство гласови, ја усвои резолуцијата со која на владата и забранува да потпише билатерални договори со земјите-членки на ЕУ за реадмисија на мигрантите кои во тие земји пристигнале преку бугарска територија.

Прочитај повеќе

Димитров во посета на Косово, оптимист дека прашањето за даноците ќе се реши наскоро

Одлуката министерството за трговија и индустрија на Косово да ги покачи даноците до 30 проценти за земјоделските производи кои влегуваат во Косово, вклучувајќи ги и оние од Македонија, ги алармираше властите во Македонија

Прочитај повеќе

Харадинај: Размената на територии значи војна и трагедија за Балканот

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај се противи дури и на споменувањето на поделбата на Косово, односно размената на територии со Србија, и смета дека такво нешто би предизвикало трагедија за целиот Балкан, јави дописникот на МИА од Приштина.

Прочитај повеќе

Седум косовски Албанци осудени на 17 години затвор за учество во војната во Сирија

Основниот суд во Приштина осуди седум косовски Албанци на вкупно 17 години затвор за организирање и учество во терористичка група и нелегално поседување оружје, јави српската телевизија РТС.

Прочитај повеќе

Косово очекува денес да добие препорака за визна либерализација со ЕУ

Претседателот на косовското собрание Кадри Весељи и премиерот Рамуш Харадинај по средбата со шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини изјавија дека денес Косово ќе добие една добра вест.

Прочитај повеќе

4.000 грчки компании ќе го заштитуваат терминот „Македонија” во името на своите производи

Околу 4.000 компании во Грција кои го имаат терминот „Македонија” во имињата на нивните производи сега ќе мораат да ги заштитат на меѓународните пазари за да избегнат проблеми со Договорот за решавање на името.

Прочитај повеќе

Матис: САД ќе и помогнат во модернизација на хрватската армија

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис синоќа во Загреб изјави дека Хрватска е „докажан американски сојузник“ и вети помош во модернизацијата на хрватската армија.

Прочитај повеќе

Тачи го промени ставот, сега Приштина има услов за Белград

Косовскиот претседател Хашим Тачи отстапи од својот претходен став дека за наоѓање решение во дијалогот со Белград не би требало да има „црвени линии“.

Прочитај повеќе

Рама: Единственото вистинско решение е целосно признавање на Косово

Албанскиот премиер Еди Рама изрази надеж дека Белград и Приштина ќе најдат решение, за кое вели дека од аспект на Тирана би било целосно признавање на независноста на Косово.

Прочитај повеќе
Scroll To Top