Харадинај сепак доби виза и отпатува во САД

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, сепак доби американска виза и отпатува во САД. Во рамки на посетата, тој остварил средба со екс-државниот секретар на САД, Медлин Олбрајд

Прочитај повеќе

СТУДИЈА НА ММФ: Капиталните проекти не смеат да станат жртви на политизација!

Македонија, заедно со Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора и Србија заостануваат зад европскиот просек во однос на развиеноста на патната, електричната и телекомуникациската инфраструктура.

Прочитај повеќе

Грција планира да го легализира одгледувањето на медицински канабис

Грчката Влада соопшти дека ги активирала плановите за легализирање на одгледувањето медицински канабис, со аргумент дека зголемениот интерес на инвеститорите може да помогне во напорите за излез на земјата од кризата.

Прочитај повеќе

Хан: Сите земји од Западен Балкан имаат перспектива во ЕУ

Хан рече дека позитивните резултати од дијалогот на Белград и Приштина треба да бидат во интерес и на Косово и Србија, а тоа е европската перспектива.

Прочитај повеќе

Стратегија на ЕК за Западен Балкан: Прво резултати, па членство во ЕУ

Стратегијата за Западниот Балкан ги обврзува земјите од регионот да ги исполнат потребните реформи на полето на владеење на правото, социјалниот и економски развој, безбедноста и миграцијата како и да ги затворат отворените прашања со соседите.

Прочитај повеќе

Жбогар: За сега ниту една земја од Западен Балкан не е подготвена да влезе во ЕУ

Стратегијата поставува временска рамка до 2025 за земјите кои се во фаза на преговори, но и останатите земји можат да фатат чекор и да ги претекнат овие водечки кандидати, истакна амбасадорот на Европската Унија

Прочитај повеќе

Судир помеѓу власта и опозицијата во Грција за протестот во Атина

Партијата на грчкиот премиер Алексис Ципрас, СИРИЗА, го оцени како неуспех на опозицијата вчерашниот протест во Атина против употреба на називот „Македонија“ во рамките на решавањето на разликите околу името.

Прочитај повеќе

Масовен протест во Атина за „одбрана на Македонија“

Според полициски извори 140.000 Грци се собраа во Атина за да протестираат против разговорите за името и употребата на „Македонија“ во евентулниот договор.

Прочитај повеќе

Ципрас: „Земјотресот“ и милионите демонстранти останаа само пуста желба на Самарас и на Мицотакис

Надежите на опозицијата дека ќе го искористи денешниот протест за добивање политички поени пропаднаа.

Прочитај повеќе
Scroll To Top