Брнабиќ: Ако биде принудена, Србија ќе ја избере ЕУ, не Русија

Доколку Србија биде принудена да избира помеѓу блиските врски со Русија и членството во Европската Унија, ќе се одлучи за ова второто, изјавила премиерката на Србија, Ана Брнабиќ

Прочитај повеќе

Тачи: Приштина сака нова динамика во дијалогот со Белград

Косовскиот претседател Хашим Тачи синоќа изјави дека Приштина е заинтересирана за нова динамика во дијалогот со Белград, што треба да биде завршен со целосна нормализација на односите, објавено е на официјалната интернет страница на косовскиот претседател.

Прочитај повеќе

ПЕТ ЖРТВИ НА ГОРЕШТИНИТЕ ВО СОФИЈА

Петмина умреле во главниот град на Бугарија, Софија како последица на исклучителните горештини, јавија болнички извори. Температурата во саботата се качила до 44 степени целзиусови.

Прочитај повеќе

СОПРУГАТА НА МЕТА НОВ ЛИДЕР НА СОЦИЈАЛИСТИЧКОТО ДВИЖЕЊЕ ЗА ИНТЕГРАЦИЈА

Привремениот лидер на албанското Социјалистичко движење за интеграција (ЛСИ), Петрит Васили синоќа се повлече од функцијата, по што е решено до одржувањето на партискиот конгрес со партијата да раководи Моника Круемади, јав дописникот на МИА.

Прочитај повеќе

Могерини: Земјите од Западен Балкан ќе бидат дел од дебатата за безбедносните планови на ЕУ

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европска унија, Федерика Могерини денеска во Дубровник изјави дека не се поставува прашањето дали ќе има проширување на ЕУ, туку кога ќе се случи тоа.

Прочитај повеќе

НА БАЛКАНОТ МУ ТРЕБААТ МИНИМУМ 25 ГОДИНИ ДА ЈА СТИГНАТ ЕУ

На земјите од Западен Балкан им требаат минимум 25 години да ја стигнат ЕУ. Проблемот на регионот е повеќекратен. Германскиот план се уште е само идеја, вели Тобијас Флесенкемпер.

Прочитај повеќе

Столтенберг: Војската на Косово ќе се формира со согласност на малцинствата

Без исполнување на неколку услови или без согласност на претставниците на немнозинските етнички заедници, нема да има трансформација на Косовските безбедносни сили во војска на Косово, порача генералниот секретар на НАТО,Јенс Столтенберг.

Прочитај повеќе

Социјалистичката партија на Албанија останува на власт

Социјалистите на Рама остануваат на власт во Албанија. Според преброените гласови, тие во Парламентот ќе имаат 74 мандати, наспроти Демократите на Баша со 43 пратеници.

Прочитај повеќе

Балкански пазар со европски стандарди

Идејата за приближување на земјите од Западен Балкан на заеднички економски пазар, по четврти пат ќе ги седне на иста маса владините претставници од шесте држави од регионот, за да подготват нови планови за соработка.

Прочитај повеќе
Scroll To Top