Опозицијата во Албанија официјално се откажа од учество во изборите

Дваесет опозициски партии денеска испратија писмо до Централната изборна комисија на Албанија дека нема да се регистрираат како учесници во изборите ниту како поединечни партии ниту како опозиција, официјализирајќи го така својот бојкот на изборите.

Прочитај повеќе

ПРИШТИНА: ВОЈСКАТА НА КОСОВО ЌЕ БИДЕ ФОРМИРАНА

Претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели најави дека армијата на Косово ќе биде формира во текот на следните денови и тоа со едногасна одлука на Парламентот.

Прочитај повеќе

ТУСК: НА ЗАПАДЕН БАЛКАН ИМА ШТЕТНО НАДВОРЕШНО ВЛИЈАНИЕ

Тензиите и поделбата на Западен Балкан излегоа надвор од контрола, што делумно се должи и на нездраво надворешно влијание. Ова го изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск и истакна дека “овој регион е од витално значење за Европа”.

Прочитај повеќе

Тачи: Опасност за Балканот не е косовската армија, туку руските „Мигови“

Опасност за Балканот не е формирање на косовската армија, туку руските „Мигови“, воени бази и маневри во Србија, изјави косовскиот претседател Хашим Тачи во интервју за Радио Слободна Европа.

Прочитај повеќе

ФОТО: Албанската мафија сака да ја убие Цеца на сред концерт

Данските агенти ги предупредиле српските служби дека албанската мафија планира да ја убие најголемата балканската ѕвезда Цеца Ражнатовиќ. Нивниот план предвидува тоа да се случи за време на концертот во Копенхаген, кој Цеца треба да го одржи на 10 март.

Прочитај повеќе

Во Црна Гора осудени уште петмина срби за обид за државен удар

Судот во Подгорица осуди на казна затвор уште петмина државјани на Србија за обидот за државен удар за време на парламентарните избори во таа земја во октомври лани, случај кој, според црногорските власти, бил поврзан со Русија.

Прочитај повеќе

Белград: војската на Косово, дополнителна нестабилност

Во Собранието на Косово за денеска е најавен почеток на распрвата за нацрт законот што вчера го предложи претседателот на Косово Хашим Тачи за трансформација на безбедносните сили на Косово во Војска на Косово.

Прочитај повеќе

Нишани пречекан во Бујановац со албанска химна и албански знамиња

Албанскиот претседател Бујар Нишани во вторникот на југот на Србија, во општината Бујановац бил дочекан со интонирање на албанската химна и повеќе од илјада граѓани кои го поздравиле со веење на албански знамиња, пренесуваат српските медиуми.

Прочитај повеќе

Балканот се тресе зашто е далеку од ЕУ

Билатералните спорови, многубројните конфликти и напади врз основа на верската, етничката и јазичната припадност изминативе години го продлабочија раздорот меѓу балканските држави.

Прочитај повеќе
Scroll To Top