СДСМ и ВМРО ДПМНЕ за најновите приведувања

СДСМ реагираше на прес конференцијата на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во врска со најновите приведувања на лица осомничени за организирање на настаните во македонското собрание на 27 април 2017 година, меѓу кои и Никола Груевски

Прочитај повеќе

Српската премиерка во посета на Брисел

Претседателката на српската Влада, Ана Брнабиќ денеска ќе престојува во посета на Брисел, каде ќе има средби со претставници на Европската комисија, а ќе се обрати и на свечен прием организиран по повод Денот на државноста на Србија.

Прочитај повеќе

Белград: Платформата на Приштина не е за дијалогот, туку против дијалогот

Директорот на српската канцеларија за Косово и Метохија Марко Ѓуриќ изјави дека документот што го усвои Приштина не е платформа за дијалог, туку против дијалог со Белград. Тој истакна дека документот е насочен кон тоа да го уништи дијалогот.

Прочитај повеќе

Нова демократија: Изјавите на Рама се закана за безбедноста

Функционерот од грчката опозициска партија Нова Демократија, Јоргос Кумуцакос, регираше на тврдењата на албанскиот премиер, Еди Рама, дека Атина и Тирана се во преговори за потенцијални корекции на границите

Прочитај повеќе

Каракачанов е против договорот со Македонија, но во Брисел мораше да се сретне со Шекеринска

Красимир Каракачанов, бугарскиот министер за одбрана, вчера во седиштето на НАТО оствари средба со Радмила Шекеринска, која го предводи истиот ресор во Македонија.

Прочитај повеќе

Со 153 гласа „За” грчкиот Парламент го изгласа Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Исто како и за Договорот од Преспа со 153 гласа “За” грчкиот парламент го ратификуваше протоколот за членството на нашата земја во НАТО.

Прочитај повеќе

Ципрас: Ќе ни суди историјата

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го бранеше договорот што Грција го потпиша со Македонија за ставање крај на долготрајниот спор околу името на земјата, велејќи дека верува оти неговата влада „ја изврши својата патриотска должност“.

Прочитај повеќе

Косово повторно се обидува да влезе во Интерпол?

Косово повторно се обидува да стане член на Интерпол, а писмо за тоа не генералниот секретаријат на меѓународната полициска организација испратиле косовскиот премиер Рамуш Харадинај и министерот за полиција Екрем Мустафа.

Прочитај повеќе

Почна состанок во Приштина, паѓаат таксите или владата во Косово

Американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет утринава се состана со косовските лидери, Хашим Тачи, Кадри Весели и Рамуш Харадинај. По тоа ќе следи одлука.

Прочитај повеќе
Scroll To Top