Харадинај: Се наоѓаме во најкритичниот период на соработката со ЕУ

Премиерот на Косово Рамуш Харадинај кажа денес на седница на косовската влада дека Косово се наоѓа во најкритичниот период на соработката со ЕУ.

Прочитај повеќе

Поројниот дожд во Солун „зароби“ туристи во Белата кула

Поројниот дожд што вчера го зафати Солун предизвика огромни проблеми во градот, при што извесен број туристи останаа заробени во Белата кула, бидејќи водата собрана на влезот што е под уличното ниво, ги оневозможи да излезат.

Прочитај повеќе

Утре годишно изборно собрание на Македонско-бугарската стопанска комора

Македонско-бугарската стопанска комора веќе седум години успешно работи на унапредување на економските релации помеѓу компаниите во двете земји.

Прочитај повеќе

Могерини: Престојниот самит на ЕУ и Западен Балкан е многу важен

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини денеска изјавила дека самиот на ЕУ и Западен Балкан во Софија на 17 мај ќе биде многу важен настан.

Прочитај повеќе

Ципрас на Лезбос: Да немаме договор соТурција работите би биле полоши

Тој зборуваше за договорот ЕУ-Турција од 2016 година, кој значително го ограничи приливот на мигранти од Турција, но илјадници баратели на азил останаа блокирани во Лезбос и други грчки острови, предизвикувајќи гнев на нивните жители.

Прочитај повеќе

ДАЧИЌ ВО ЗАГРЕБ ИСПРАЌА ИМИЊА НА 20 ИЛЈАДИ ДЕЦА, УБИЕНИ ВО ЈАСЕНОВАЦ

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека до официјален Загреб ќе испрати список со 20.000 имиња на деца убиени во логорот Јасеновац, како одгововор на „обидите за релативизација на усташките злосторства и ревизија на историјата на Ср

Прочитај повеќе

Саборот на СПЦ ќе расправа за МПЦ-ОА и односите со БПЦ

Барањето на МПЦ-ОА до БПЦ да и биде мајка црква и новата територијална организација на СПЦ што ја засега и Македонија, се очекува да бидат дел од темите на пролетното заседание на Светиот архиерејски сабор на Српската православна црква

Прочитај повеќе

Вучиќ: Србија нема потреба од Охридска група како Македонија

Српскиот претседател Александар Вучиќ одговарајќи денеска на новинарски прашања, даде коментар и за неодамна формираната Охридска група за подршка на Македонија на евроатланскиот пат, која ја сочинуваат поранешни високи функционери и дипломати во ЕУ и НАТO

Прочитај повеќе

Србија се закани дека ќе го уапси Харадинај доколку влезе во Прешево

По написите во медиумите дека косовскиот премиер Рамуш Харадинај е поканет да го посети Прешево, остро реагирал српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ.

Прочитај повеќе
Scroll To Top