Мистериозното богатство на косовскиот премиер

Швајцарскиот весник Ноје цирхер цајтунг објави текст во кој пишува за растрошноста на косовскиот премиер за дочекот на Нова година со дилемата: од каде му на него толку многу пари?

Прочитај повеќе

Поранешен агент на НСА за атентатот врз Ивановиќ: „Ова е Балкан, никој не очекува правда и вистина“

Безбедносниот експерт и поранешен агент на американска НСА Џон Шиндлер за Обзервер пишува за убиството на српскиот политичар Оливер Ивановиќ на Косово.

Прочитај повеќе

По средбата со Коѕијас, Ципрас на разговори за името со грчкиот архиепископ

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска доцна попладне се сретнал со грчкиот архиепископ Јеронимос за да разговара со него за актуелните преговори за спорот со името, што во грчките медиуми се толкува како невообичаен политички потег

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) „Грчки свештеници на протест за името МАКЕДОНИЈА, МПЦ ликува за договорот со Бугарија, за името нема став?!“

Свештениците од Грчката православна црква во градот Егио на Пелопонез одржаа протест со пароли “Македонија е грчка”, барајќи името Македонија да не се се содржи во името за кое преговара Атина и Скопје

Прочитај повеќе

Руското МНР загрижено за забелешките на албанскиот премиер Рама за Законот за јазиците

„Коментарите на албанскиот премиер Еди Рамa во врска со легислативата за употреба на јазиците што е усвена во македонскиот парламент создава ризик од нови меѓуетнички судири на Балканот“, оценува руското Министерство за надворешни работи

Прочитај повеќе

Косово: Истрагата за убиството на Ивановиќ е само наша

Министерот за правда на Косово, Абелард Тахири, денеска изјави дека истрагата за убиството на Оливер Ивановиќ ќе ја водат само институциите на Косово, а не и претставници од Србија.

Прочитај повеќе

Бојко Борисов: Сите земји да потпишуваат договори за пријателство наместо да водат војни

Се надевам дека сите земји, во еден момент, ќе потпишат такви договори за пријателство, а не да водат војна, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов по повод ратификувањето на Договорот за пријателство со Бугарија во македонскиот Парламент.

Прочитај повеќе

Тачи: Koсово не било, не е и нема да биде против системот на правдата

Претседателот на Косово, Хашим Тачи во интервју за „Гласот на Америка“ рече дека одлуката за формирање на Специјален Суд е на сила и ги нарече непотребни, претерувањата по ова прашање создавајќи паника кај граѓаните во оваа земја.

Прочитај повеќе

На Хардинај му е откажана американската виза

Портпаролот на полковник на националната гарда во Ајова Грег Хапгуд, денеска изјави за Радио Слободна Европа дека командантот на гардата, генерал-мајор Тим Ор, го поканил премиерот на Косово Рамуш Харадинај на настан на 11 јануари.

Прочитај повеќе
Scroll To Top