СРПСКИ АНАЛИТИЧАРИ ЗА ПЛАТФОРМАТА: Нема никакви докази дека врз Албанците е вршен геноцид

Србија не гледа со воодушевување на најавата дека Македонија ќе ја обвини за геноцид над Албанците. Земјите од регионот забораваат дека ова веќе не е времето на Милошевиќ кога Србија можеше да се обвини за сѐ што се случуваше на Балканот.

Прочитај повеќе

„Катимерини“: Атина да остане на стратегијата за поддршка на единствена држава Македонија

Грчкиот весник „Катимерини“ во анализа на ситуацијата во Македонија посочува дека оваа политичка криза се најтешките моменти за земјата по конфликтот во 2000 година и дека државата се соочува со сериозен ризик од колапс.

Прочитај повеќе

ВО КОСОВО ЗАПЛЕНЕТИ ПОВЕЌЕ ОД 2 МИЛИОНИ ЕВРА ФАЛСИФИКУВАНИ БАНКНОТИ

Косовската полиција денеска уапсила двајца странски државјани, а во нивниот автомобил пронашла два милиони евра лажни банкноти во апоени од 500, 200, 100 и 50 евра.

Прочитај повеќе

Опозицијата во Албанија официјално се откажа од учество во изборите

Дваесет опозициски партии денеска испратија писмо до Централната изборна комисија на Албанија дека нема да се регистрираат како учесници во изборите ниту како поединечни партии ниту како опозиција, официјализирајќи го така својот бојкот на изборите.

Прочитај повеќе

ПРИШТИНА: ВОЈСКАТА НА КОСОВО ЌЕ БИДЕ ФОРМИРАНА

Претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели најави дека армијата на Косово ќе биде формира во текот на следните денови и тоа со едногасна одлука на Парламентот.

Прочитај повеќе

ТУСК: НА ЗАПАДЕН БАЛКАН ИМА ШТЕТНО НАДВОРЕШНО ВЛИЈАНИЕ

Тензиите и поделбата на Западен Балкан излегоа надвор од контрола, што делумно се должи и на нездраво надворешно влијание. Ова го изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск и истакна дека “овој регион е од витално значење за Европа”.

Прочитај повеќе

Тачи: Опасност за Балканот не е косовската армија, туку руските „Мигови“

Опасност за Балканот не е формирање на косовската армија, туку руските „Мигови“, воени бази и маневри во Србија, изјави косовскиот претседател Хашим Тачи во интервју за Радио Слободна Европа.

Прочитај повеќе

ФОТО: Албанската мафија сака да ја убие Цеца на сред концерт

Данските агенти ги предупредиле српските служби дека албанската мафија планира да ја убие најголемата балканската ѕвезда Цеца Ражнатовиќ. Нивниот план предвидува тоа да се случи за време на концертот во Копенхаген, кој Цеца треба да го одржи на 10 март.

Прочитај повеќе

Во Црна Гора осудени уште петмина срби за обид за државен удар

Судот во Подгорица осуди на казна затвор уште петмина државјани на Србија за обидот за државен удар за време на парламентарните избори во таа земја во октомври лани, случај кој, според црногорските власти, бил поврзан со Русија.

Прочитај повеќе
Scroll To Top