Кумуцакос: Ципрас нема политички легитимитет да ја обврзе земјата со договор со Скопје

Одговорниот за надворешна политика во Нова демократија, смета дека грчкиот народ треба да се информира за договорот, што содржи тој и што Грција доби, а што изгуби.

Прочитај повеќе

Грција до утре го чека фамозниот телефонски повик од Заев, после ќе било доцна

Грчката страна не се откажала сосема од договорот за решение за името и го очекува фамозниот телефонски повик од премиерот Зоран Заев до неговиот грчки колега Алексис Ципрас, но најдоцна утре.

Прочитај повеќе

За прв пат етнички Албанец влегува меѓу „тигрите“, ги спасувал пратениците од ликвидација

За прв пат етнички Албанец како специјалец на полициските сили влегува во единицата „тигри“, во која досега, како што пишува „Ина“, само Македонците во главно имаат ексклузивно право на членство.

Прочитај повеќе

„Новости“: Франција, Германија и Холандија сакаат да наметнат и забрзаат решение за Косово

Франција, Германија и Холандија бараат да се вклучат во дијалогот за Косово, како „асистенти“ на високата претставничка Федерика Могерини за да наметнат свое решение и целиот процес да заврши до крајот на годината, објави весникот Вечерње новости.

Прочитај повеќе

ТАЧИ: МЕЃУЕТНИЧКИТЕ ОДНОСИ ДОБРИ, НО СЕПАК ЗАГРИЖУВААТ МАЛУБРОЈНИТЕ ИНЦИДЕНТИ

Косовскиот претседател Хашим Тачи смета дека Косово забележало виден напредок во градењето на добри меѓуетнички односи меѓу сите заедници на Косово, но дека „загрижуваат и оние малубројни етнички мотивирани инциденти“

Прочитај повеќе

Американскиот амбасадор во Косово загрижен поради инцидентите против Србите

Американскиот амбасадор во Косово, Грег Делави, изрази загриженост поради вознемирувачкиот број инциденти против Србите на Косово, велејќи дека ти се неприфатливи.

Прочитај повеќе

Коѕијас: МПЦ и Вселенската патријаршија преговараат веќе една година

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас тврди дека преговорите меѓу МПЦ и Вселенската патријаршија траат веќе една година.

Прочитај повеќе

Тринаесет градови во Грција протестираат за „грчкиот карактер на Македонија“

Пораката дека Македонија е една и грчка, планираат да ја испратат граѓаните кои денеска ќе учествуваат на протестите за „грчкиот карактер на Македонија“ што организирано и паралелно ќе се одржат во 13 градови од Северна Грција.

Прочитај повеќе
Scroll To Top