Ципрас: Hема да се повлечеме од Договорот од Преспа

Грчкиот премиер Алексис Ципрас му честиташе на македонскиот премиер Зоран Заев за одобрувањето на уставните амандмани потребни за промена на името. Тој ја изрази и неговата волја да се бори за договорот во грчкиот парламент.

Прочитај повеќе

„Катимерини“: Настаните во Грцја се договор меѓу Каменос и Ципрас

Откако во изминативе неколку дена опстанкот на грчката Влада беше доведен во прашање, како и ратификацијата на Преспанскиот договор во Атина, премиерот Алексис Ципарс и неговиот коалициски партнер од Независни Грци, Панос Каменос постигнале договор.

Прочитај повеќе

Грчкиот парламент треба да гласа за доверба на Владата во среда?

Почеток на седницата во вторник напладне и гласање во среда навечер ќе биде предлогот на претседателот на грчкиот Парламент Никос Вуцис на утрешниот состанок со потпретседателите на парламентот, објави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Прочитај повеќе

Грчкиот министер за одбрана си поднесе оставка поради договорот за името со Македонија

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос поднесе оставка во знак на протест против договорот за името со кој беше ставен крај на долгогодишниот спор со Македонија, што ја доведува во прашање иднината на владината коалиција.

Прочитај повеќе

Одржан шестиот протест против Вучиќ во Србија

Илјадници луѓе се собраа во Белград на шестата недела од уличните протести против српскиот претседател Александар Вучиќ, кого го обвинуваат за задушување на медиумските слободи и задушување на опозицијата.

Прочитај повеќе

Рама: Албанија го поддржува дијалогот Косово-Србија

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва во обраќањето пред дипломатскиот кор во Тирана изјави дека неговата земја го поддржува дијалогот Косово-Србија и оти него треба да го гарантираат САД и ЕУ.

Прочитај повеќе

Воен брод на САД вплови во Црното Море

Десантниот брод на воената морнарица на САД, „Форт Мекхенри“ започна транзит преку Теснецот Дарданели и плови кон Црното Море, соопшти на Твитер прес-службата на шестата воено-морска флота на САД.

Прочитај повеќе

Организаторите на протестот до Вучиќ: Вие не може да нè уплашите, вистината е на наша страна

Организаторите на вчерашниот протест „Стоп на крвавите кошули“ му порачаа на Вучиќ дека неговите кампањи не ги уплашиле затоа што од стравот, посилна им е желбата да живеат во слободна земја, во која секој човек се почитува и е подеднакво важен.

Прочитај повеќе

Касами и Села ја условуваат поддршката на уставните амандмани со бришење на „македонско“ во документите за државјанство

Албанската опозиција претставена преку БЕСА на Биљал Касами и Алијансата за Албанците на Зијадин Села ја условуваат поддршката на уставните измени со неколку барања, пред се бришење на зборот „македонско“ од државјанството

Прочитај повеќе

Дачиќ: Решение е можно, ако ја притиснат Приштина

Ако некој не ја притисне Приштина, нема да има ниту дијалог, ниту решение, порача министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ во интервју за српската новинска агенција Танјуг.

Прочитај повеќе
Scroll To Top