Холандскиот парламент ја отфрли резолуцијата да бидат блокирани преговорите на Македонија со ЕУ

Резолуцијата бара да не се отворат преговорите со Тирана во 2019-та година пред сѐ поради недоволен прогрес во делот на борбата против организираниот криминал и корупцијата.

Прочитај повеќе

Пендаровски: Неспорно е дека ќе добиеме датум во наредниов период

Тој утре со неговиот тим на соработници заминува во работна посета на Брисел, што е негова прва официјална посета по стапувањето на претседателската функција.

Прочитај повеќе

Балканот под закана, Русија чека шанса?

Безбедноста во Западен Балкан е под закана од етнички тензии, па дури и воени конфликти, што според извештаите на странските безбедносни служби, е во полза на назадни сили кои сакаат Македонија и државите од државите од регионот да ги одвратат од НАТО и ЕУ

Прочитај повеќе

Наместо дијалог со опозицијата – Рама отвори нов фронт со претседателот Мета

Власта на мирни предизборни митинзи во внатрешноста на Албанија, опозицијата на насилни протести во престолнината. Рама отвори нов фронт овој пат со претседателот Мета.

Прочитај повеќе

НАТО презентација на воени возила и опрема во Гевгелија

Граѓаните на Гевгелија имаа можност да ја проследат презентацијата на возила, вооружување и опрема на Армијата на САД и Македонската армија кои се дел од заедничката воена вежба „Одлучен удар 19“.

Прочитај повеќе

Политичка криза ја „тресе“ Албанија: претседателот Мета ги одложи изборите, премиерот Рама не ја прифаќа одлуката

Албанскиот претседател Илир Мета ги одложи изборите во таа земја кои беа закажани за 30 јуни.

Прочитај повеќе

Ципрас потврди, парламентарни избори на 7 јули

Грчкиот премиер Алексис Ципрас потврди дека предвремените парламентарни избори ќе бидат одржани на 7 јули по поразот на неговата левичарска партија Сириза на локалните и на изборите за Европскиот парлмент.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Oд најавен распад, до европска титула - еве што влијаеше за непобедливиот Вардар во Келн

Двајцата новинари на Арена кои ги водеа најдраматичните мечеви на Вардар во Келн оваа година, Сретан Рашковиќ и Стеван Стевановиќ, синоќа беа дел од грандиозната прослава на македонската публика.

Прочитај повеќе

Црвенковски: Од ЕУ не бараме незаслужена награда, туку заслужена шанса

Ние не бараме незаслужена награда, туку бараме и очекуваме да ни се пружи заслужена шанса да го отпочнеме процесот на преговорите со Еверопската Унија, истакна поранешниот претседател Бранко Црвенковски.

Прочитај повеќе
Scroll To Top