Бананите се вистински лек за човекот

Исто така го намалуваат ризикот од срцеви заболувања. Бананите се богати со калиум кој помага за правилна работа на срцето и правилна контракција на мускулите..

Бананите се многу здрави, богати со јаглени хидрати и витамини кои се вистински сојузник за здравје и убавина. Тие преставуваат вистински лек за човечкиот организам. Ова жолто овошје може да ви помогне да го регулирате дигестивниот систем и да ги решите проблемите како дијареја или пак запек. Тие содржат голема количина на влакна кои се корисни за дигестивниот систем. Една банана на ден може да ви помогне да се ослободите од ваквите тегоби.
Исто така го намалуваат ризикот од срцеви заболувања. Бананите се богати со калиум кој помага за правилна работа на срцето и правилна контракција на мускулите. Една банана содржи 4 грама калиум, точно колку што е дневната потребна доза.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top