Богојески: Груевски подлегна на уцените и нападите на Заев

Петар Богојески смета дека Груевски подлегнал на уцените и нападите на Заев.

„Процесот на стабилизација на македонската политичка сцена, не само што не е завршен, напротив се заострува“, вели Петар Богојески за Макфакс од Републичкиот штаб за реформи во ВМРО-ДПМНЕ.

Богојески вели: „Поради свитканиот `рбет на Никола Груевски, кој подлегна на уцените и нападите од Зоран Заев, политичката Влада со силно мнозинство во Парламентот се повлече. На сметка на тоа, се создаде нестабилна Влада, а актуелната блокада на Парламентот е повторно силен удар врз стабилноста на политичкиот систем во Република Македонија“.

Еден од реформаторите на опозициската партија прашува дали Никола Груевски е уценет, како резултат на што, предизвикал распаѓање на парламентарната група на ВМРО ДПМНЕ и коалициските партнери? „Дали Никола Груевски е испазарен да ги изгубиме локалните избори? Потребна е итна реформа на ВМРО ДПМНЕ, за да престане овој циркуз на политичката сцена, за да се стабилизира политичкиот систем“, прашува Богојески.

„Потребна ни е силна победа на локалните избори и подготовка за создавање на алтернатива на актуелната Влада, преку кредибилна коалиција помеѓу ВМРО ДПМНЕ и сериозен партнер од “албанските” политички субјекти“, додава тој во изјава за Макфакс.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top