Бомба на грчки политичар на радио: Се разбира, го прифаќам постоењето на македонската етничка припадност и јазик

Скандал во Грција..

Пратеникот на СИРИЗА, Трианфилос Метафидис, разговараше на радиото Реал ФМ 97,8 и гостуваше на емисијата на Васили Лирицис и Димитри Камбураки.

Во однос на Репбублика Македонија, Метафидис изјави „Ние се справуваме со ова прашање, бидејќи имаме притисоци од надвор. Тоа е вистински проблем. Јас нема да ги именувам, ниту пак да ги наречам Скопје. Скопје е град во Македонија. Ова е неисториски и непочитување на нашите соседи. Со кое право ние им забрануваме право на национален и историски идентитет. Дали ние сме некаков суд за историја?“

„Поентата е дека нема територијални претензии, јас велам дека ние сме оштетени во ова место заради оние кои велат дека грчката граница е до реката Инд. Национализмот е едно нешто што не може да биде униптено", додаде Метафидис.

Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top