Борисов ја обвини Европа: Сопирањето на изградбата на Јужен тек ја претвори Турција во центар за дистрибуција на гас

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ја критикуваше Европската комисија бидејќи сопирањето на изградбата на гасоводот Јужен тек ја претворило Турција во „центар за дистрибуција на гас“..

Како што објасни, да беше изграден Јужен тек, Европската комисија ќе имаше инструмент „Бугарија-Украина“. Меѓутоа, сега се појави нов играч – Турција.

„И тоа го направивте вие од Европската Унија“, истакна тој.

Борисов го искоментира и прашањето со транзитот на гас низ Украина, кажувајќи дека тој смета дека Русија нема да се откаже од таа рута.

„Руските гасни компании зависат од нашите пари. Зошто некој би го сопирал транзитот на тој гас, што мислите, дека ќе сакаат туку така да се откажат од тие пет милијарди евра?“, реторички праша бугарскиот премиер.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top