БОРИСОВ ОТВОРИ ЦРКВА ВО ИСТАНБУЛ: ДА ЖИВЕЕМЕ ЗАЕДНО ВО МИР И ДА ГИ ПОЧИТУВАМЕ ДРУГИТЕ

Отворена православна црква во Истанбул.

“Таква прекрасна црква на” Златниот рог “, нашата религија мора да биде почитувана и сите кои сме во Истанбул треба да можеме да запалиме по една свеќа. Благодарам на турскиот претседател, благодарам на градоначалникот, на општината. Со него бевме во Софија и Го замолив да помогне во враќањето на црквата “Св. Стефан “. Тој се држеше до зборот за кој му благодарам. Ова го изјави премиерот Бојко Борисов по отворањето на “Железната црква” “Св. Стефан” во Истанбул .

Тој истакна дека денешниот ден е таков што цела Европа ќе види како христијанската и муслиманската земја се пример за толеранција .

Бугарија од 1 јануари е претседавач со ЕУ . Бугарија отсекогаш се трудел да има совршени односи и со христијанскиот, и со муслиманскиот свет. Премиерот Јилдирим јасно рече:”Се  тепаат   муслимани со муслимани. Христијани со муслимани “. Тероризмот е  насекаде и во најголемите европски престолнини. Само заедно може да се избориме. Да живееме заедно, да живееме во мир, да се понагаме едни со другите. “, Изјави уште Борисов.

Тој истакна дека емигрантските заедници  е во конфликт.

“Ние можеме да направиме така што изселничеката  заедница да обезбедат етничката толеранција. Симболиката на денешниот ден е симболиката на Европа”, објасни Борисов.

“Турција е најголем сосед на ЕУ, со најголема армија, голема држава. Ние треба да се потрудиме, ние сме должни 2018 да ги нормализира  односите меѓу Турција и ЕУ, такви какви што беа.”

Безбедноста и толеранцијата одат преку подобрување на односите, категоричен беше Борисов .

“Тоа беше чест за мене и нашата делегација денес со светите отци и муфтии да кажам неколку добри зборови”.

Борисов посака турскиот народ 2018 да биде мирен, среќен и просперитетен.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top