Ботас е првиот победник во Ф1 ерата на Ковид-19

Финецот Валтери Ботас е првиот победник на трката во Формула 1 за време на пандемијата „Ковид19“..

Цело време го следеше колегата Луис Хмилтон, но тој на крајот беше казнет со пет секунди поминување на време заради контакт со Александар Албон.

Иако тој ја заврши трката на второто место, на Хамилтон на крајот беше преместени две места за да завршат на четвртото место, па Чарлс Леклерк од Ферари и Ландо Норис од Мекларен се искачија на подиумот.

Себастијан Фетел имаше целосен неуспех, завршувајќи ја трката само на 10-та позиција.

Исто така, треба да се каже дека ималше многу повлекувања денес, па дури девет возачи не ја завршија трката.

Возачите ќе бидат на истата патека за седум дена кога се вози втората трка за австриското Гранд При.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top