Бразилски еколог предупредува: Нова пандемија би можела да тргне од Амазонија

„Амазонија е голем резервоар на вируси, подобро да не ја искушуваме среќата“, предупредил тој..

Следната пандемија би можела да тргне од амазонските прашуми, предупредил бразилскиот еколог Дејвид Лапола и тврди дека човечкото однесување кон животинскиот и растителниот свет ги преминува сите граници.

Научниците велат дека урбанизацијата на дополнителната дивина, придонесува за појава на зоонотските болести, оние кои што од животните преминуваат на луѓето.

Тоа го вклучува и коронавирусот кој што како што знаеме од лилјакот премина на луѓето во кинеската провинција Хубеј.

Лапола (38), кој што ја проучува човечката активност на преобликувањето на екосоставот во тропските шуми, тврди дека исти процеси се случуваат и во Амазонија.

Амазонија – голем резервоар на вируси

„Амазонија е голем резервоар на вируси. Подобро да не ја искушуваме среќата“ – изјавил биологот во разговор за „AFP“.

Најголемата светска прашума исчезнува со вознемирувачка брзина.

Минатата година во претседателскиот мандат на десничарите и климатскиот скептик Жаир Болсонаро, кој што сака да отвори некои заштитени домородски подрачја за рударење и земјоделство, дефореставијата на Амазонија значително пораснала.

Трендот продолжува и понатаму. Со сечење на тревите, ‘избришани’ се околу 1.200 квадратни километри шума, што е нов рекорд за 4-месечен период.

Тоа се лоши вести, не само за планетата туку и за човечкото здравје, изјавил Лапола.

„Кога ќе создадете еколошка нерамнотежа, тогаш вирусот може да премине од животните на човекот“ – изајвил тој.

Хив, ебола, денга

Слично нешто се случувало пред појавата на ХИВ, еболата и денгата. „Три вируси се појавија и раширија поради еколошката нерамнотежа“ – вели Лапола.

Досега поголемиот дел од таквите епидемии биле сконцентрирани во Јужна Африка и Африка.

Големата биоразновидност на Амазонија би можела регионот да го претвори во ‘најголем светски базен на коронавирусот’, изјавил Лапола мислејќи на коронавирусот опширно, а не само според примероците на постоечката пандемија.

„Тоа е уште една причина Амазонија да не се користи ирационално“ – нагласил тој.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top