Буфон го избра најдобриот светски фудбалер: Ни Меси, ни Роналдо, се врати во минатото…

Еден од најдобрите голмани во светскиот фудбал, Џанлуиџи Буфон, јавно прокоментира кого го смета за најдобар фудбалер на сите времиња..

Кариерата на голманот на „Бјанконерите“ трае веќе две децении, па му дава за прави да зборува околу тоа кој е најдобар.

Многу расни стрелци биле негови противници, но посебен впечаток има само еден фудбалер.

Роналдо, „Ил Феномено“, оној од Интер, нешто неверојатно. Не може да пронајдете веќе играчи како него со такви физикалии. Лео Меси е денеска најблиску до тој тогашен Роналдо, но не е така моќен. Роналдо тогаш покрај останатите, изгледаше како вонземјанец“, истакна Буфон.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top