Saturday, January 16, 2021

Австралија

Сто и четириесет долари казна за неносење маска во Сиднеј

Властите во Сиднеј, најнаселениот град во Австралија, наметнаа задолжителното носење маска во затворен простор, поради зголемениот број на инфекции со коронавирусот. Државата регистрира седум случаи...

Македонија

Заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, согласно кој по...

Маричиќ: Кампањата на ВМРО-ДПМНЕ за бојкот на пописот, може да доведе до помалку попишани Македонци

Во текот на последниот ден од собранискта дебата за Предлог-законот за попис, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски праша „Зошто кога многу држави...

Јасна Котеска: Мила Царовска да запре со штетните политики и да си даде оставка

Професорката Јасна Котеска преку Твитер побара оставка од министерката за образование Мила Царовска, порачувајќи и дека реформите кои ги најавува во оваа област се...

Дендиас бара и порталите во Македонија да го користат новото име

Властите во Грција бараат новото име да го користат сите институции, како и интернет сајтовите. Ова го истакна денеска грчкиот министер за надворешни работи Никос...

Арсовски: МВР е виновно што секој бандит со пиштол пука кај стигне

На МВР поважно им е дали на граѓаните маската им е под нос или закачена само на едното уво за веднаш да ги казнат,...

Собраниската расправа за Законот за попис завршува утре – Опозицијата бара законот да се повлече

Не може да се има доверба во попис во кој клучните податоци ќе се добиваат од државни бази што не се ажурирани, потоа за...

Свет

Технологија

Следете Не

25,847FansLike
1,120SubscribersSubscribe
Melbourne
broken clouds
19.6 ° C
21.1 °
18.3 °
52 %
9.8kmh
75 %
Sat
19 °
Sun
18 °
Mon
22 °
Tue
18 °
Wed
24 °

Балкан

Естрада

Наум Петрески ја одбива државната помош за естрадни уметници

Популараниот фолк пејач Наум Петрески ја одбива државната помош за естрадни уметници во износ на две бруто минимални плати, односно од околу 21,776 денари,...

(ВИДЕО) Ѓоко Јовиќ објави спот за неговата нова песна ,,Прелетај соколе“

Деновиве Ѓоко Јовиќ на повеќе локации низ Скопје снимаше кадри за спот на неговата нова песна која носи наслов ,,Прелетај соколе”. Како главен лик во...

Почина Џеј Рамадановски

Во 56-та година од животот денеска почина познатиот српски фолк пејач, Џеј Рамадановски, поради проблеми со срцето. Во неодамнешно интервју тој изјави дека е...

Спорт

Ливерпул се засилува со соиграч на Несторовски

Познато е дека Вијналдум е на излезната врата од Ливерпул, и дека неговиот нов клуб треба да биде Барселона. Клоп долго време бараше замена, а...

Тежок пораз од Шведска, Македонија се насочува кон Египет и Чиле

Македонската ракометна репрезентација претрпе убедлив пораз во натпреварот од првото коло на Светското првенство во рамките на Групата Г од Шведска со 32:20. Швеѓаните и...

Лино Червар за Мундијалот во Египет одбра по еден играч од Вардар и Металург

Селекторот на хрватската ракометна репрезентација, Лино Червар, објави список на ракометари на кои ќе смета за време на Светското првенство во ракомет. Најважната вест е...

Корона вирусот одложи уште еден натпревар во НБА

Дуелот меѓу Бостон Селтикс и Мајами Хит кој требаше да се одигра вечерва со почеток од 1 часот по полноќ по средноевропско време, е...

Титулата се подалеку од Бернабе: Реал даде два гола, ама не победи

Актуелниот првак на Шпанија дополнително ги намали шансите за одбрана на титулата во Ла Лига, откако одигра без голови на гостувањето кај Осасуна. Натпреварот имаше...

Здравје

Околу 50 земји досега ја започнаа вакцинација против ковид

Индија, Јапонија и Тајван планираат да започнат вакцинација во првиот квартал од следната година, Филипини и Пакистан ќе го чекаат вториот квартал, а последни...

„АстраЗенека“ поднесе барање за одобрување на оксфордската вакцина во ЕУ

Оваа вакцина денеска доби дозвола за употреба во Велика Британија во итни случаи Фармацевтската компанија „АстраЗенека“ ја предаде комплетната документација од испитувањето на вакцината против...

Дали лице кое има антитела, треба да прими вакцина против КОВИД-19?

Стручно објаснување за тоа колку трае имунитетот на коронавирусот по вакцинацијата и дали е ефикасна против новиот сој на коронавирусот. Д-р Марија Гњатовиќ од Институтот...

Најново

Заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, согласно кој по...

Маричиќ: Кампањата на ВМРО-ДПМНЕ за бојкот на пописот, може да доведе до помалку попишани Македонци

Во текот на последниот ден од собранискта дебата за Предлог-законот за попис, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски праша „Зошто кога многу држави...

Мајк Пенс ѝ честиташе на Камала Харис

Потпретседателот на САД, Мајл Пенс телефонски ѝ честиташе на својата наследничка Камал Харисм, јавува „Си-Ен-Ен“. Ова е прв контакт меѓу избраните членови на администрацијата во...

Трамп ќе го напушти Вашингтон пред инаугурацијата на Бајден, сака да лета со Претседателскиот авион

Трамп рекол дека не му се допаѓа идејата за последен пат да замине од Вашингтон како бивш претседател, летајќи со летало што не е...

Јасна Котеска: Мила Царовска да запре со штетните политики и да си даде оставка

Професорката Јасна Котеска преку Твитер побара оставка од министерката за образование Мила Царовска, порачувајќи и дека реформите кои ги најавува во оваа област се...

Безбедносни мерки во Вашингтон пред инаугурацијата на Бајден

Американските власти затвораат делови во центарот на Вашингтон поради загриженоста за насилство на протестите и митинзите во деновите пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател на...

Ливерпул се засилува со соиграч на Несторовски

Познато е дека Вијналдум е на излезната врата од Ливерпул, и дека неговиот нов клуб треба да биде Барселона. Клоп долго време бараше замена, а...

Ќе го испитуваат потеклото на вирусот: Експертите на СЗО пристигнаа во Вухан

Тим на експерти од Светската здравствена организација (СЗО) пристигнаа во Вухан, градот што се смета дека е почетната точка од каде почна да се...

Русија во февруари ќе бара од ЕУ одобрение за нивната вакцина

Русија следниот месец ќе поднесе официјално барање за да добие одобрение од Европската унија за вакцината Спутник V, објави Кирил Дмитриев, шеф на рускиот...

Со судењето на Трамп ќе се брани демократијата во САД

Дури десетмина републикански конгресмени им се придружија на сите 222 демократски колеги во Претставничкиот дом при гласањето на импичментот, со кој Трамп е обвинет...

Популарно