Цените на гас во Австралија рекордно високо ниво

Цените на гасот за домаќинство на рекордно високо ниво во Австралија.

Цените на гасот на источниот брег се зголемија на рекордни нивоа кон крајот на минатата година, што резултираше со свежо предупредување дека индустрија и големите производители се соочуваат со обновен притисок додека се борат да воведат прифатливи цени за енергија.

Цените на гасовите за домаќинство се зголемија за 51 отсто во Мелбурн минатиот месец, во споредба со претходната година, додека Сиднеј се зголеми за 45 отсто, Бризбејн се искачи за 32 отсто и Аделаид 31 отсто, покажуваат податоците од EnergyQuest.

Корисниците во југоисточните држави сеуште плаќаат до три пати историски цени од $3-$4 на гигаџиул, со цени или на рекордни или речиси рекордни нивоа за сите поголеми пазари за гас во последните три месеци од 2018 година, тврди советодавната фирма Energy Edge.

Цените во просек изнесуваа 10 долари на гигаџиул или повеќе во последниот квартал од 2018 година, во споредба со просекот од 9 долари за гигаџиул за првите три месеци од минатата година според Energy Edge.

Извор: The Australian


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top