Ципрас: Добро е што прифаќате „ерга омнес“, но ние одбиваме „Илинденска Македонија“

Дали е некој насамарен, останува да покаже времето..

Откако македонскиот премиер, Зоран Заев попладнево го обелодени предлог решението за името, Република Илинденска Македонија, за севкупна употреба, со кое на самитот на ЕУ во Софија се согласија со неговиот грчки колега Ципрас, грчката влада вечерва како само да ја чекаше јавната објава на премиерот Заев и како од заседа реагираше дека за Грција е неприфатлив предлогот што беше ставен на маса, но потенцираше дека се задоволни што македонската страна прифатила дека решението за името треба да биде за севкупна употреба, пренесуваат грчки медиуми. Сега, како што рекол Ципрас, останува само да се договори новото име, кое би имало времена или географска одредница.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top