Thursday, November 26, 2020

Австралија

Македонија

Ѓеоргиевски открива: Заев и прифатил на Бугарија дека Гоце е заеднички јунак

Поранешниот премир на Македонија, Љупчо Ѓеоргиевски во своето вечерашно гостување на  емисијата „Клик Плус“ на телевизија Тв21 открива дека Зоран заев и прифатил на...

Мухамед Зекири нов генерален секретар на владата

Потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири, кој неодамна се повлече од пратеничкот место,  денеска е имануван  за нов генереален секретар на Владата. Одлуката Зекири да биде...

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ од битолската болница: На два кревети пациенти примаат инфузија, до нив лежат мртовци

На Фејсбук се појавија фотографии споделени од профилот на Васко Белески на кои се гледа како  пациенти примаат инфузија, а до нив на креветите...

Ахмети: Стоиме рамо до рамо со нашите сожители Македонци за решавање на бугарскиот спор

Со Али Ахмети вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 дебатиравме на интересни теми. Не можевме, а да не го прашаме за негов став околу...

Штипјанка починала од коронавирус иако имала пет негативни тестови

На Инфективното одделение во Штипската болница починала 55-годишната штипјанка Ругмин Хусеинова, иако имала пет негативни тестови. -Мајка ми ја погребавме како почината од ковид-19. На Инфективно...

(ВИДЕО) ИНТЕГРА – Македонска конзервативна партија денес ја започна кампањата за избор на градоначалник на Штип

Симон Поликарп е кандидатот кој масовно ги освојува симпатиите на македонската и штипската јавност. Денешните средби со Штипјани изобилуваа со спонтани пријателски реакции, со размена...

Свет

Бајден ja освои и Пенсилванија

Џо Бајден е победник на претседателските избори во Пенсилванија, напиша гувернерот на таа американска држава, Том Волф, на својот Твитер профил. Тој изјави дека...

Илон Маск е вториот најбогат човек на светот

Сопственикот на SpaceX и Tesla, Елон Маск, се искачи на второто место на рангирањето на најбогатите луѓе на планетата, според индексот на милијардерите на...

(ВИДЕО) На тајна венчавка во Бруклин присуствувале 7.000 луѓе без маски

Синагога во Бруклин била домаќин на венчавката на која присуствувале 7.000 луѓе без маски во сред пандемијата со коронавирусот, пренесе „Њујорк пост“. На снимките се...

Технологија

Следете Не

25,847FansLike
1,120SubscribersSubscribe

Балкан

Кафулињата и моловите до 18 часот, продавниците до 21 – нови рестрикции во Србија

До 3 декември почнувајќи од денеска во Србија на сила се позначајни рестрикции - , до 18 часот е ограничено работното време на угостителските објекти...

Во Бугарија речиси половина од тестираните позитивни на коронавирус

Во Бугарија, во последните 24 часа се потврдени 3.146 нови случаи, а починале 189 лица, објавено е на официјалната веб-страница за следење на епидемијата....

Словенија ја продолжи вонредната состојба до 17 декември

Словенија ја продолжи состојбата на прогласена епидемија за еден месец, односно до 17 декември. Одлуката ќе стапи на сила на 18 ноември, точно еден месец...

Захариева: Македонија не е подготвена за преговори со ЕУ

Доколку Бугарија замижи на фактот дека Македонија продолжува да ја следи идеологијата поставена од Сталин и Тито, тоа би било од корист за Москва. Вака,...

Естрада

(ВИДЕО) Никола Зацески го промовираше својот прв сингл „Срцето мое тука чука“

Оперскиот пејач Никола Зацески после неколку месеци работа го промовираше својот прв сингл „Срцето мое тука чука“. Никола од 2018 година живее во Австралија,...

Охридскиот Фестивал “Распеано рибарче” годинава во ново руво

Фестивалот за детска музика Распеано рибарче 2020 ќе се одржи на 14 ноември во различна варијанта од вообичаената. Од многу добро познати причини се...

По нападот во Виена, се огласи Драгана Мирковиќ : Цел ноќ не можев да заспијам

Вчера во Виена имаше терористички напад, а по тој повод се огласи и Драгана Мирковиќ која заедно со семејството живее во оваа метропола. „Драги мои,...

Спорт

Никогаш досега видено: Јувентус тотално ја смени својата историја

Големиот број повреди во екипата го принуди Андреа Пирло да ја смени клупската историја на Јувентус. Првпат во 123-годишното постоење на клубот, „бјанконерите“ почнаа официјален...

Чудо од човек: Ибра повторно направи нешто што никој никогаш не успеал

Иако одамна го „пензионираат“, Златан Ибрахимовиќ од година во година покажува дека е неуништив. Во неделата тој стана прв фудбалер во 21. век, кој по...

Фудбалот е најважна (споредна) работа на светот: Утрото се венча, па дојде на меч со невестата

Фудбалот одамна има статус на најважната споредна работа на светот, ама за некого е дури и најважна, па и кога треба да се прави...

Фанови на Барса го дочекале Гризман на тренинг и му испратиле предупредувачка порака

Барселона денеска одработи уште еден тренинг пред саботниот натпревар во Примера против Атлетико во Мадрид. Сигурно дека од исклучително значење е да се победи на...

Меси е при крај со нервите: Со една реченица ја објасни ситуацијата во клубот

Најдобриот фудбалер на Барселона Лионел Меси се врати во Барселона по обврските во репрезентацијата, а на аеродромот во најголемиот каталонски град го дочекаа голем...

Здравје

Во Русија дури 491 починат во еден ден

Во последните 24 часа од коронавирус во Русија починале 491 лице, најмногу за еден ден од почетокот на епидемијата. Претходниот ден биле забележани 361 смртен...

Вакцината на „Фајзер“ ја зголеми својата ефикасност на 95%

„Фајзер“ и „Бајонтек“ соопштија дека анализата на третата фаза на тестирање на вакцини против коронавирус покажала дека е 95% ефикасна во спречување на инфекција,...

Илон Маск: Најверојатно имам средно-тежок степен на Ковид-19

Пред два дена, Маск ја доведе во прашање точноста на тестовите. Извршниот директор на Тесла, Илон Маск, рече дека тој „најверојатно“ има случај од средно...

Најново

Ѓеоргиевски открива: Заев и прифатил на Бугарија дека Гоце е заеднички јунак

Поранешниот премир на Македонија, Љупчо Ѓеоргиевски во своето вечерашно гостување на  емисијата „Клик Плус“ на телевизија Тв21 открива дека Зоран заев и прифатил на...

Мухамед Зекири нов генерален секретар на владата

Потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири, кој неодамна се повлече од пратеничкот место,  денеска е имануван  за нов генереален секретар на Владата. Одлуката Зекири да биде...

Бајден ja освои и Пенсилванија

Џо Бајден е победник на претседателските избори во Пенсилванија, напиша гувернерот на таа американска држава, Том Волф, на својот Твитер профил. Тој изјави дека...

Кафулињата и моловите до 18 часот, продавниците до 21 – нови рестрикции во Србија

До 3 декември почнувајќи од денеска во Србија на сила се позначајни рестрикции - , до 18 часот е ограничено работното време на угостителските објекти...

Илон Маск е вториот најбогат човек на светот

Сопственикот на SpaceX и Tesla, Елон Маск, се искачи на второто место на рангирањето на најбогатите луѓе на планетата, според индексот на милијардерите на...

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ од битолската болница: На два кревети пациенти примаат инфузија, до нив лежат мртовци

На Фејсбук се појавија фотографии споделени од профилот на Васко Белески на кои се гледа како  пациенти примаат инфузија, а до нив на креветите...

Никогаш досега видено: Јувентус тотално ја смени својата историја

Големиот број повреди во екипата го принуди Андреа Пирло да ја смени клупската историја на Јувентус. Првпат во 123-годишното постоење на клубот, „бјанконерите“ почнаа официјален...

Во Бугарија речиси половина од тестираните позитивни на коронавирус

Во Бугарија, во последните 24 часа се потврдени 3.146 нови случаи, а починале 189 лица, објавено е на официјалната веб-страница за следење на епидемијата....

Во Русија дури 491 починат во еден ден

Во последните 24 часа од коронавирус во Русија починале 491 лице, најмногу за еден ден од почетокот на епидемијата. Претходниот ден биле забележани 361 смртен...

Ахмети: Стоиме рамо до рамо со нашите сожители Македонци за решавање на бугарскиот спор

Со Али Ахмети вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 дебатиравме на интересни теми. Не можевме, а да не го прашаме за негов став околу...

Популарно

Ѓеоргиевски открива: Заев и прифатил на Бугарија дека Гоце е заеднички јунак

Поранешниот премир на Македонија, Љупчо Ѓеоргиевски во своето вечерашно гостување на  емисијата „Клик Плус“ на телевизија Тв21 открива дека Зоран заев и прифатил на...

Мухамед Зекири нов генерален секретар на владата

Потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири, кој неодамна се повлече од пратеничкот место,  денеска е имануван  за нов генереален секретар на Владата. Одлуката Зекири да биде...

Бајден ja освои и Пенсилванија

Џо Бајден е победник на претседателските избори во Пенсилванија, напиша гувернерот на таа американска држава, Том Волф, на својот Твитер профил. Тој изјави дека...

Кафулињата и моловите до 18 часот, продавниците до 21 – нови рестрикции во Србија

До 3 декември почнувајќи од денеска во Србија на сила се позначајни рестрикции - , до 18 часот е ограничено работното време на угостителските објекти...