CONVERSATION: РУСИЈА СЕ ВРАЌА НА БЛИСКИОТ ИСТОК И “КОПНЕЕ ЗА ОСВЕТА”

“Ако Русија си заминала, сега таа се вратила” – коментира The Conversation за новонастанатата ситуација на Блискиот Исток..

Москва го проширува своето влијание во овој регион прво од економски интереси, бидејќи Русија е голема нафтена земја, но и снабдувач на оружје. Освен тоа има и историски причини.

“Источниот Медитеран, Леванте, Турција, Иран и регионот на Персискиот залив како целина – насекаде се забележува сликата на руската ѕвезда која блеска уште посветло, додека САД потемнива” – пишува весникот. Како што вели еден американски аналитичар, Русија “се враќа и копнее за освета”.

Слободата на активностите на Вашингтон на Блискоисточниот регион “, полека но сигурно” се ограничува. Приказна за воени мускули исто ја зголемува важноста на Русија и на дипломатската сцена, при тоа не само меѓу противниците на САД, но и меѓу нивните сојузници. На Израел, Саудиска Арабија, Египет и Турција се почесто им се наметнува да ја сакаат отвореноста на Русија. Оваа недела во Москва беше израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Реџеп Ердоган исто така го посети Кремљ.

САД се согласија со Русија за испраќањето на 400 маринци во Сирија. Очигледно е дека воениот баланс на силите во Блискоисточниот регион се изменил и тоа може да има последици, кои излегуваат надвор од рамките на еден воен конфликт. “Она што сега го гледаме, може да се покаже прередување на модерниот Блиски Исток” – смета авторот на публикацијата и забележува дека сега на САД им се наметнува да нова Русија. Тие едноставно немаат друг излез.

По 1956 година, кога САД се замеша во конфликтот на Блискиот Исток за решавање на Суецкиот криза, Америка беше разгледана како “чесен посредник” во овој регион, и ја истуркаа Русија во позадина.

Сега, ситуацијата се измени. Не е мала улогата за новата ситуација одиграа последиците од војната во Ирак и “арапската пролет”. Овие настани го дестабилизира регионот, што и олесни на Русија при постигнување на нејзините цели. Изданието исто смета дека ако не беше народното востание во Сирија во 2011 година, можностите на Москва ќе беа многу ограничени.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top