Димитров и Коѕијас ќе ги разгледуваат отворените прашања

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас ќе разговараат за сите отворени прашања на земјите кои ги претставуваат..

Во врска со ставот на грчкиот претседател и другите политичари во Грција, дека се неопходни уставни промени во Македонија, портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос истакна дека е неопходно да се промени уставното име, но и да се разгледаат одредбите од Уставот кои алудираат на иредентизам.

Интензивирање на средбите на министерско ниво најавија и премиерите на двете соседни земји, по состанокот во Давос, Швајцарија.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top